کر

کُر (هورن)

کر، یا هورن، در اصل سازی که نام فرانسوی آن کُر، می باشد و نام انگلیسی آن هورن، یا فرنچ هورن، است. این سازها در رده سازهای بادی برنجی می باشد و در فرانسه با الهام گیری از شیپور شکاری ساخته شده است. اغلب نوازندگان آن را هورن، می نامند در حالیکه فرانسوی ها آن را با نام کر، می شناسند. 

ساختار ساز هورن

ساختار ساز کُر، به اینصورت می باشد که لوله های خمیده و مارپیچ ظاهر آن را فراگرفته است و معمولا زیر و بمی نت ها در این ساز به نوع دمیدن در آن باز می گردد. علاوه بر این مورد می توان با جابجایی انگشتان در قسمت زنگ ساز این تنوع صدایی را ایجاد نمود. بدنه این ساز طلایی رنگ و از جنس برنج می‌باشد. لوله های ساز نیز همانند ساز ساکسوفون، از بخش دهانی آن باریک و هرچه به بخش انتهایی نزدیک می گردد ضخیم تر می شود. کلید هورن یا نت فا (خط چهارم) می باشد و یا “کلید سل” است. ساز هورن، یا کر، جزء سازهای انتقالی می باشد و حدودا 3.5 پرده بم تر از نت نوشته شده صدادهی دارد. منظور از سازهای انتقالی، سازهایی است که نت نوشته شده برای نواختن آن ساز در پارتیتور، با صدای حاصل از اجرا متفاوت می‌باشد. این به این معناست که نت نوشته شده همیشه با 1 پرده اختلاف شنیده خواهد شد. به عنوان مثال : ساز «هورن در فا» نت «دو» نوشته شده برای این ساز، نت «فا» (یک پنجم درست پایین‌تر) صدا می‌دهد. 

برای آشنایی بیشتر با صدای ساز هورن و نحوه نواختن هورن، نی کده

شما را به دیدن کلیپ زیر دعوت می نماید

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید