کورنت

New Page 1

کورنت
از سازهای بادی مشابه ساز ترومپت که بیشتر از لحاظ منفذ مخروطی شکل آن و تن صدایی آن ها با یکدیگر متفاوت هستند.
جنس کورنت از برنج بوده و می توان آن را نوعی شیپور کلیددار دانست. معمولا موسیقی برخواسته از کورنت را می توان در دسته های موسیقی های نظامی طبقه بندی نمود.

New Page 2

تاریخچه ساز کورنت
نام کورنت از "Corne" که به معنای هورن می باشد گرفته شده است. نخستین بار این ساز در سال 1814 با اضافه کردن دریچه اضافه به "Post horn" ساخته و پرداخته شد. این دریچه ها اجازه نواختن کورنت به صورت ملودیک را فراهم نمود. یکی از انواع منسوخ شده کورنت نیز با نام "اکو کورنت" وجود داشته است.


تفاوت کورنت و ترومپت
بیشتر تفاوت کورنت و ترومپت در قطر لوله های آن هاست. در ترومپت یکنواختی اندازه لوله های ساز از دهانی آن تا انتهای ساز ملموس می باشد در حالیکه در ساز کورنت، لوله های ساز از قسمت دهانی تا قسمت انتهایی ساز به تدریج بزرگتر می شوند.
محدوده زیر و بمی صداها و کلید در کورنت مشابه ترومپت می باشد و این محدوده در Bb است. نوع کوچکتری نیز از کورنت وجود دارد که در Eb می باشد و با نام کورنت سوپرانو است. امروزه ترومپت های مدرن دریچه هایی مشابه کورنت دارند که از نظر انگشت گذاری و اجرای نت ها، ترومپت را به کورنت شبیه می دارد. البته که به جهت عدم تشابه در رنگ صدای آن ها نمی توان آن های را به جای یکدیگر استفاده نمود.

New Page 3

سازنده کورنت
سازنده ساز کورنت فردی فرانسوی به نام "جین استه" معروف به "هالاری" می باشد که در سال 1828 برای اولین بار این ساز را ساخت. همچنین از معروف ترین نوازندگان کورنت می توان به "ایزاک لوی" و :هرنان کوئنینگ" اشاره نمود که اهل انگلستان و در قرن 19 می زیستند و "لوئیس آرمسترانگ" نوازنده چیره دست کورنت جاز بود.
سازهای دیگری نیز وجود دارند که تولد آنها نشآت گرفته از ساز کورنت است و از جمله نام آن ها عبارت است از :
آلتورن، هورن تنور، باریتون و . . .
 

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09913626212
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید