هارپ (چنگ)

New Page 3

ساز چنگ ( هارپ : Harp )


چنگ
از جمله سازهایی می باشد که شواهد وجودی آن در تمامی قرن های ایران از زمان حکومت هخامنشیان تا دوره سلوکیان یافت شده است و در نخسین گام ها دارای 4 سیم بوده و در دوره ساسانیان به 11 سیم و در دوره اسلامی به 35 رشته سیم مبدل گشت. نام دیگر این ساز "هارپ " می باشد. این ساز به عنوان قدیمی ترین ساز سیمی شناخته شده است و اولین نمونه آن 6هزار سال پیش در خوزستان یافت شده است. اگرچه اروپاییان معتقدند نخستین بار چنگ پدالی در قرن 18 میلادی در آلمان ابداع گردیده است اما همان نیز از لحاظ ظاهری همانند چنگ های زاویه دار شرقی ساخته و پرداخته شده اند.
امروزه از لحاظ شکل ظاهری دارای 17 نوع الگو و فرم می باشد که نمونه هایی از آن مانند : چنگ منحنی، چنگ زاویه دار، چنگ کندوک، چنگ لیر، چنگ ون و . . . می توان نام برد.
موسیقی چنگ تکنوازی بیشتر به سبک جاز ربط پیدا میکند و میتوان زیباترین آهنگ ها و آلات موسیقی سبک جاز را با آن همراه نمود.
هارپ نوازی در جهان بصورت 8 انگشتی انجام می شود اما نواختن هارپ در ایران براساس شواهد باستانی موجود 10 انگشتی است.

انواع ساز چنگ ( یا انواع ساز هارپ ) :

1.چنگ – هارپ ارکستری
2.چنگ – هارپ سنتی
3.چنگ – هارپ باستانی
4.چنگ – هارپ تزیینی
از تقسیم بندی عمده در این زمینه میتوان به : چنگ پدالی و چنگ سلتیک اشاره نمود. نواختن آهنگ زیبا با چنگ در صورت تسلط بر آن در 5 دقیقه میسر خواهد شد و به راحتی می توان به صدای چنگ غمگین و یا شاد بسته به انتخاب نوازنده دست یافت.
 

ساز چنگ
ساز چنگ
New Page 4

اساتید ساز چنگ


از بهترین نوازنده چنگ دنیا : در ایران زنده یاد خانم فرزانه نوایی از چنگ نوازان ماهر که در سال 1383 درگذشت و سرکار خانم آذرنوش صدرسالک طی سال های متمادی موسیقی هارپ و تکنوازی ساز چنگ را در ارکستر سمفونیک تهران عهده دار بود و فتانه شاهین نیز از اساتید برجسته در این زمینه است.
همچنین در راستای بازسازی این ساز در ایران و کشور ترکیه افرادی همچون مجید ناظم پور، حامد صغیری، سیامک مهرداد، عبداله عباسی و فکرت کاراکایا (Fikret Karakaya)در کوشش هستند.

شاید بتوان گفت که آموزش ساز چنگ در ایران نسبت به سازهای دیگر، از لحاظ وجود اساتید و حتی هنرجویان، نسبت به سایر آلات موسیقی محدودتر می باشد. بسیاری از نوازندگان یادگیری ساز چنگ را نزدیک به پیانو و گاها سخت تر از ویولن و گیتار دانسته اند. بنابراین مدت زمان یادگیری چنگ در محدوده زمانی یادگیری پیانو بوده و پیچیدگی های مشابه خواهد داشت.

 

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09913626212
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید