کلاویکورد

ساز کلاویکورد

پیشینه ساز کلاویکورد

کلاویکورد (Clavichord) در دسته سازهای زهی شستی دار قرار می گیرد. کلاویکورد در ابتدای قرن 14 میلادی اختراع گردید و در قرون 16 تا 18 میلادی یعنی دوره موسیقیایی “باروک” و “دوره رنسانسصدای کلاویکورد و موسیقی برخاسته از این ساز مورد استقبال عموم مردم قرار گرفت.

آشنایی با ساز کلاویکورد

ساز کلاویکورد، ظاهری مشابه با پیانو و هارپسیکورد دارد اما در باطن و نوع نواختن کلاویکورد دارای تفاوت های چشمگیری با آن هاست. در کلاویکورد سیم های آهنی و یا برنجی وجود دارد که می توان با تیغه های کوچکی که “تنجنت” نامیده می شوند، به این سیم ها ضربه وارد نمود و نهایتا از طریق پلی که در این ساز تعبیه شده است، صدای حاصل از ضربه تیغه ها به تخته ای در ساز برخورد می نمایند که این تخته وظیفه تولید صدا را برعهده دارد.

خلق ساز کلاوینت

کلاویکورد به تنهایی قادر به اجرا در ارکسترهای عظیم نبوده است و صدای این ساز در دسته صداهای با قدرت که بتواند به صورت منفرد اجرا نماید و توانایی پر کردن صدا در صحنه را داشته باشد، قرار نمی گرفت و بیشتر مواقع این ساز به عنوان سازی کمکی مورد نواختن قرار می گرفته است؛ تا نهایتا در اواسط قرن بیستم میلادی با خلق ساز “کلاوینت (Clavinet)” تا حد زیادی این مشکل حل گردید.

ریشه و دوره شکوفایی کلاویکورد

نام کلاویکورد از دو نام : “کلاویس” به معنای “کلید” و “کوردا” به معنای “سیم” (در زبان یونانی) گرفته شده است.

در دهه 1840 این ساز از رونق با شکوهی که در قرون 16،17،18 میلادی داشت فرو افتاد اما مجددا در دهه 1890 فردی با نام “آرنولد دولمش” ساختن و پرداختن به این ساز را از سر گرفت. مخترع ساز کلاویکورد ناشناس باقی مانده است.

در ابتدا این ساز تنها دارای صفحه کلید بود اما به مرور بر اثر گسترش و پیشرفت فن و علم موسیقیایی، انواع پدالی کلاویکورد نیز ساخته شد که معمولا در تمرینات رپرتوار، نوازندگان ساز ارگ از نوع پدالی آن استفاده می نمودند.

*محدوده صوتی ساز کلاویکورد را می توانید در شکل زیر مشاهده نمایید*

نمونه پدالی ساز کلاویکورد

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید