کاخن / کاخون

 

کاخن / کاخون (Cajon)

کاخن، کاخون، Cajon

جعبه ای 6 وجهی به شکل مکعب مستطیل است که در دسته سازهای کوبه ای جای می گیرد. جنس کاخن از چوب و ابعاد هر وجه این جعبه 1.3 تا 1.9 سانتی متر است. سطح اصلی این ساز تخته سه لا می باشد و با نام تاپا (Tapa) شناسه است. در قسمت پشت کاخن (Sound hole) یا همان “حفره صدا” وجود دارد و این حفره گاها در برخی از ساز ها در قسمت چپ یا راست ساز تعبیه می گردد.

در مدل های ابتدایی این ساز تنها یک جعبه چوبی شکل بوده است؛ اما امروزه آپشن هایی جهت افزایش کیفیت و بُرد صدای کاخن و حتی راحتی بهره مندی از این ساز به آن اضافه شده اند که نمونه هایی از این موارد شامل : چرخ های پلاستیکی و یا لاستیکی می باشند و یا حتی اسنیرها که امروزه کاخن هایی که دارای اسنیر هستند به کاخن مدرن معروف شده اند.

اما کاخن های دارای اسنیر چه نوع کاخن هایی هستند؟

کاخن اسنیر

در این نوع کاخن معمولا در پشت تاپا و به طور کلی در داخل کاخن بندهایی سیمی و فنری نصب می گردد که اسنیر نام دارند. اسنیر در ساز سبب ایجاد صدایی زنگدار و زنده می شود و حتی همین کاخن های اسنیر دارای انواع گوناگونی هستند.

پیشینه ای که می توان برای خلق این نوع کاخن اختصاص داد اشاره دارد به زمانی که برای نخستین بار گیتارنواز اسپانیایی (پاکو د لوسیا) و پرکاشنیست برزیلی تبارش به نام “روبم دانتاس” در بازگشت از سفر خود از “پرو” برای همراهی شفاف کاخون و فلامنکو، سیم های گیتار خود را در پشت صفحه اصلی کاخن تعبیه نموده و کاخن نسخه خود را ارائه نمودند.

پیشینه کاخن

نام کاخن از “اسپانیا” گرفته شده است و به معنای جعبه میوه، صندوق، صندوقچه می باشد. در اصل کاخن های اولیه همان جعبه های میوه بودند که توسط هنردوستان پرو (آفرو های پرو-آفریقا) مورد استفاده قرار گرفتند.

آغاز راه یابی چنین سازی به خانواده سازهای کوبه ای دارای پیشینه جالبی می باشد و تاریخچه استفاده از این ساز به قرن 18 میلادی باز می گردد. در اواخر این قرن نواختن ساز درامز توسط بردگان آفریقایی (پرو) ممنوع گشت و همه آنها به دنبال سازی جایگزین درامز بودند که نهایتا توانستند این تقاضا را در نواختن و در پی آن صدای برخاسته از جعبه ها و صندوق های میوه دریابند.

نخستین بار نیز در اواخر سال 1970 میلادی نوازنده برجسته گیتار اسپنیش، پاکو د لوسیا، این ساز را با مشخصات امروزی کاخن به اروپاییان معرفی نمود. اولین باری که نام کاخن در متون دیده شد، در میانه قرن 19 میلادی می باشد.

دانستنی هایی درباره کاخن

کاخن دارای صدای تقریبا خشکی می باشد و یکی از سازهای همراه و مناسب همنوازی کاخن، فلامنکو است. نواختن کاخن به تنهایی گاها یکنواخت بوده و زمانی شکوفایی خود را به نمایش می گذارد که سازهای درخور همراه کاخون نواخته شوند.

جنس چوب تاپا معمولا از جنس چوب درخت گیلاس، ماهون، و یا افرا می باشد. نوع چوب تاپا سبب تفکیک صدا در ساز می شود.
بدون آنکه هیچگونه تغییری در ظاهر ساز ایجاد گردد، بسته به سلیقه و درخواست سفارش دهنده این صدا می تواند شامل تنالیته پایین و صدای بم و یا تنالیته های بالا و صدای زیر باشد. بنابراین در هنگام خرید ساز حتما به صدای آن گوش نمایید. همچنین سایر قسمت های کاخن از چوب های سفید و صنوبر و یا کاج می باشد.

نوازنده کاخن : نوازنده این ساز روی ساز می نشیند و با ضربات دست و انگشتان به نوازندگی کاخن می پردازد که جدا از دست و انگشتان نیز آلاتی کمکی وجود دارد که نوازنده ساز می تواند از آن ها در ترکیب نوازندگی خود و حتی تنوع صدایی ساز بهره گیرد.

انواع کاخن

 • کاخن های ثابت
 • کاخن های رگلاژی
 1. کاخن های ثابت که قابلیت تنظیم نداشته و صداهای یکنواختی را ایجاد می نمایند. این کاخن ها دارای فنر و یا سیم گیتار هستند و عدم داشتن سیستم تنظیم این سازها ارتباطی به حرفه ای بودن و نبودن آن ندارد. بطوریکه اغلب برندهای شناخته شده در سطح جهان، انواع این نوع از کاخن را تولید می نمایند.
 2. کاخن های رگلاژی دارای سیم گیتار و یا فنر هستند. این کاخن ها اگر فنری باشند، قابلیت تنظیم صدا و حتی تنظیم سفتی و شلی فنر ها را دارند که همین امر سبب تنظیم زیر و بمی صدای کاخون و هماهنگی بیشتر ساز با صدای گیتار فلامنکو می گردد. همچنین نوع رگلاژی کاخن ها امکان پخش صدای چوب بصورت شفاف را داراست.

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید