هنگ / هنگ درام

هنگ / هنگ درام

ساز هنگ، یا ساز هنگ درام، از جمله سازهایی است که در سال 2000 در برن (سوئیس)، توسط “فلیکس رونر” و “سابینا شرر” ( Felix Rohner and Sabina Schärer) خلق گردید و نام آن را “هنگ” گذاشتند. هنگ درام در دسته سازهای ایدیفونیک یا همان خودصداها قرار می گیرد و در اصل نوعی ساز ملودیک و کوبه ای می باشند.

ایدیفون ها

*سازهای ایدیفونیک (سازهای خودصدا) :

ایدیفون ها، سازهایی فاقد هرگونه زه می باشند و صدای ساز حاصل از ارتعاش خود ساز و یا بدنه ساز در اثر ضربه می باشد و نه از ارتعاش سیم‌های ساز و یا دمیدن در آن. این سازها معمولا دارای 3 نوع:

 • سازهای کوبه‌ای
 • سازهای تیغه‌ای
 • سازهای سایشی
 • سازهای تکانی (لرزانی)
ساز هنگ / ساز هنگ درام

پیشینه ساز هنگ درام

در سال 1700 میلادی در آفریقا و امریکای جنوبی سازهایی مشابه هنگ درام با نام “استیل‌پن : SteelPan” وجود داشته است. این ساز دارای بدنه کاملا فلزی بوده و  صدای آن در مراسم ها و جشن ها، طرفداران زیادی داشته است. نوازندگان “SteelPan” با نام : پانیست (Panists) شناسه بوده اند.

اجزای ساز هنگ درام

ساز هنگ درام از دو قسمت مجزا ساخته و پرداخته می شود. هردو بخش فلزی می باشند (جنس هنگ درام فلزی است) و این دو بخش شامل : قوس بالایی ساز و قوس پایینی ساز می باشد. قوس بالایی یا صفحه اصلی ساز همان قسمتی است که نت های هنگ درام بر آن قرار دارند و نام این قوس “دینگ” (Ding Side) می باشد. قوس زیرین نیز شامل 1 سوراخ بزرگ در مرکز ساز است و این قسمت هم با نام : “گو” (Gu Side) معرفی شده است.

نت هنگ درام

نت اصلی ساز هنگ درام یا همان “دینگ“، بم ترین صدا را تولید می نماید. همچنین از لحاظ اُکتاو صدایی در کمترین اُکتاو قرار دارد. معمولا مجموعه نت های دو ساز هنگ درام در مقایسه با یکدیگر، ثابت می باشند. اما می توان گفت که نت دینگ در هر هنگ درام متفاوت بوده و معمولا در نوشتار نت‌ها نیز این نت با علامتی ( مانند / ) از سایر نت‌های دیگر جدا می گردد. بطور کامل نت دینگ در ردیف سایر نت‌ها قابل تشخیص و منفک می باشد.

تعداد نت هنگ

معمولا هر ساز هنگ دارای 8 نت شامل: یک نت دینگ و 7 نت دیگر است. البته در سال های اخیر برخی از هنگ درام‌ها را در 13 نت و یا برخی از آن ها که بطور اختصاصی برای برخی از اساتید هنگ درام و نوازندگان هنگ درام که در سطح حرفه ای هستند تا 16 نت نیز ساخته و ارائه شده اند.

نت هنگ درام

ساخت هنگ درام

یکی از مهم ترین و پیچیده ترین مراحل در ساخت هنگ درام، رسیدن به کوک درست نت های این ساز می باشد. سازندگان هنگ درام کاملا بر این اصل مسلط هستند که ساخت هنگ درام نیازمند حوصله، دقت، و صرف زمان  قابل توجهی می باشد که نهایتا بتوان به مناسب ترین و دقیق ترین کوک و صدای نت ها رسید و نت ها به بهترین شکل قابل ادا و اجرا باشند.

آموزش ساخت هنگ درام توسط مخترع اصلی این ساز

انواع هنگ درام

معمولا اغلب هنگ ها دست‌ساز هستند و می‌توان انواع هنگ درام را از جهت صدای آن‌ها دسته بندی نمود. صدای ساز هنگ درام شما کاملا بسته به سلیقه شماست و زمانی که اقدام به خرید هنگ درام می‌نمایید، کاملا متوجه تفاوت آهنگ هنگ درام ها به یکدیگر می‌شوید. از سویی میتوان بیان نمود که فراگیری آموزش هنگ درام گاها از خرید آن آسان‌تر می باشد.

صدای هنگ درام

این ساز صدایی بهشتی و آرامش‌بخش دارد که در روزهای اولیه فراگیری آموزش نیز شما می‌توانید شروع به نواختن هنگ درام نموده و صداهای دلنشینی از آن خلق نمایید. علت بالابودن قیمت هنگ درام را می‌توان در دست ساز بودن این ساز و زمانبر بودن ساخت آن تا حدودی خلاصه نمود.

جایگاه هنگ در ایران

به علت هزینه‌های بالای این ساز در واردات آن، رفته رفته تعدادی از علاقه‌مندان تصمیم به ساخت هنگ درام در ایران گرفتند. هریک از آن‌ها کمپانی با نام خاص خود را ایجاد نموده و شروع به توزیع مدل‌های برند خود در بازار نمودند. از جمله به ترتیب ورود هنگ درام های برند این افراد (با نام کمپانی هریک) به بازار در اینجا از اسامی این هنردوستان و سازندگان نام خواهیم برد و شما را با برند هریک آشنا می نماییم.

سازندگان هنگ درام (در ایران)

 1. نیما تقوی (کیتاپنتام)
 2. فرهاد دولت آبادی (یوناپن)
 3. محسن محقق (ایران هنگ درام)
 4. فرزاد ابراهیم نیا (هما)
 5. محمدرضا قره باغی (هنگ درام آرشاه پنتام)
 6. عرفان قوی قلب و سینا حیدری (پنرشیا)
 7. علیرضا محمدی (وندا)

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید