هارپسیکورد

هارپسیکورد چیست ؟

هارپسیکورد – چمبالو – کلاوسن

چمبالو (در زبان ایتالیایی) یا ساز هارپسیکورد (انگلیسی)– Harpsichord یکی از سازهای کلاویه دار می‌باشد. این ساز مشابه ساز پیانو است. تفاوت هارپسیکورد با پیانو در نحوه عملکرد و صدادهی این دو ساز است. 

نحوه اجرا هارپسیکورد : در هنگام فشردن کلاویه های ساز هارپسیکورد قطعات کوچکی مشابه مضراب که توسط یک سیستم مکانیکی به هارپسیکورد متصل هستند، باعث برخواستن صدای این ساز شده و در اصل با فشردن کلاویه، این قطعات سیم ها رو مرتعش می سازند.

انواع هارپسیکورد

هر ساز معمولا دارای خانواده ای است که به لحاظ ظاهر و نوع اجرا و گاها نوانس ها شباهت های زیادی بینشان یافت می گردد. هارپسیکورد نیز از این قاعده مستثنی نیست.

می توان  6 ساز را در دسته مربوطه قرار داد که عبارتند از:
ویرجینالز

میوسلر

اسپینت

(virginals)

(muselar)

 (spinet)

دانستنی های ساز چمبالو/هارپسیکورد

 این سازها از لحاظ اندازه کوچک تر از هارپسیکورد هستند. هارپسیکورد را به نوعی مادر پیانو می نامند و خود این ساز برگرفته از ساز کلاویکورد است. کلاویکورد و هارپسیکورد بسیار شبیه هم هستند و می توان وجه تمایز این دو ساز را صدای آن ها دانست. هارپسیکورد صدایی زیباتر و رساتر از کلاویکورد دارد.

تاریخچه ساز هارپسیکورد

بیشترین محبوبیت این ساز مربوط به دوره موسیقیایی رنسانس و باروک می باشد. آن دوره هنوز شاهد حضور پیانو نبوده است.از لحاظ زمانی، شکوفایی هارپسیکورد در میانه قرن ۱۶ میلادی تا اوایل نیمه دوم‌ قرن ۱۸‌ میلادی بوده است. پس از آن با خلق و نمو ساز پیانو، کم کم محبوبیت هارپسیکورد کمرنگ شده و جای این دو ساز با هم تغییر یافت.

دوره احیاء ساز هارپسیکورد

در قرن ۲۰ با اجرای آثار قدیمی توسط نوازندگان مجدد صدای هارپسیکورد گسترش یافته و جایگاه خود را مجدد یافت.

هارپسیکورد در بسیاری از آثار، حکم همراه کننده سایر سازها را عهده دار بوده است. به ویژه در دوره باروک این مورد به وفور شنیده می شده.  علاوه بر آن، نوازنده هارپسیکورد امکان بداهه نوازی در اجرای هارپسیکورد را نیز داشته است.

اجزای هارپسیکورد

برخی از هارپسیکورد ها مشابه ساز ارگ‌هستند که در رنگ تنها تفاوت دارند. برخی دارای ۲ کیبورد بوده و انواع دیگری از این ساز نیز دارای کلیدهای توقف هستند‌.

کلیدهای توقف : این کلیدها باعث افزایش‌یا کاهش اکتاو می شوند.

 

نوازندگان هارپسیکورد
واندا لاندوسکا

واندا لاندوسکا نام بزرگترین نوازنده هارپسیکورد اهل لهستان که با خلق آثار جذاب با تکنوازی هارپسیکورد ، در زنده کردن این ساز نقش بسزایی داشت.

هارپسیکورد نوازی

در کلیپ زیر میتوانید هارپسیکوردنوازی (اجرای پرلود باخ در ای ماژور) را مشاهده نمایید

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید