ساکسوفون

ساکسوفون یا ساکسیفون

ساکسوفون، یا ساکسیفون، که به فرانسوی: saxophone، نام دارد که توسط آدولف ساکس، در سال 1840 خلق گردید و این ساز را برگرفته از نام او نامگذاری نمودند. “آدولف ساکس” ساکسوفون را در 28 ژوئن 1846 در 2 گروه که هریک از گروه ها شامل 7 ساز در ابعادی متفاوت از یکدیگر بودند به ثبت رسانید. ساکسوفون از سازهای بادی و جنس ساکسوفون از برنج می باشد. ساکسوفون همانند کلارینت دارای یک قمیش و زبانی است.

انواع ساکسوفون

 • ساکسوفون سوپرانو
 • ساکسوفون آلتو
 • ساکسوفون تنور
 • ساکسوفون باریتون
 • ساکسوفون باس

تفاوت این ساکسوفون ها در دامنه صدایی آن ها می باشد که وجه تمایز آنها می باشد.

تاریخچه ساکسوفون

در ابتدا این ساز را برای ارکسترها و موسیقی های نظامی خلق نموده بودند. به مرور زمان در دسته سازهای عامه پسند و حتی در موسیقی با سبک جاز قرار گرفت. به ویژه در قرن 19 که موسیقی جاز و بلوز به موسیقی اول غرب مبدل گشت. بیشترین طرفداران ساکسوفون را سیاه پوستان تشکیل می‌دادند. که بسیاری از همین افراد در زمره نوازندگان ساکسوفون توانا و مجرب قرار گرفتند. من جمله “چارلی پارکر” در قرن 1960 موسیقی راک توانست کودتای عظیمی در موسیقی غرب ایجاد نماید و نیاز قدرت این سبک از موسیقی با سازهایی همچون ساکسوفون تامین میشد. بنابراین در سبک راک نیز ساکسوفون توانست جایگاهی کسب نموده و موفق گردد. عالی ترین نمونه ساکسوفون را در سال 1970 در موسیقی “ریک دیویس” می توان یافت. 

مشاهیر ساکسوفون

علاوه بر “چارلی پاکر” معروف به “برد” که از نوابغان ساکسوفون به ویژه در سبک جاز بود، افراد دیگری همچون : مایکل برکر : نوازنده و آهنگساز معروف امریکایی- بنده 15 جایزه گرَمی از هردو حرفه خود (نوازندگی ساکسوفون+آهنگسازی) می‌توان اشاره نمود. همچنین از نوازندگان و اساتید ساکسوفون ایرانی میتوان به فواد حجازی و هومن نامداری اشاره نمود

ویژگی های ساکسوفون

در ادامه مباحث پیشین لازم به ذکر است که اگرچه ساز ساکسوفون از آلیاژهایی همچون برنج ساخته و پرداخته می شوند. اما معمولا بر روی آن ها ورقه و لایه نازکی از نقره هم کشیده می شود. ساکسوفون از لحاظ ظاهر سازی در محدوده میانی ابوا و کلارینت و فلوت است. میتوان گفت که از تجمیع خصوصیات سازهای بادی برنجی و بادی چوبی حاصل گردیده است. ساکسوفون به طور عمده در 3 اندازه و محدوده صوتی ساخته شده است:
• ساکسوفون های : سوپرانو * تنور * باس در “سی بمل
• ساکسوفون های باریتون در “می بمل
• ساکسوفون ملودی در “دو” که در انواع ساکسوفون به آن‌ها اشاره مختصری نیز شده بود.

صدای ساکسوفون

ساکسوفون در گروه سازهای ارکستر سمفونیک نمی باشد اما گاها در برخی اجراها، صدای قوی ساکسوفون وجهی است که این ساز را در ارکستر سمفونیک و در میان شماری از سازهای گوناگون محسوس می نماید. امروزه در دنیای اینترنت دنیایی از آهنگ های شاد با ساکسیفون و حتی آهنگ های ساکسیفون غمگین موجود است که می توانید برای آشنایی بیشتر با جنس صدای ساکسوفون از آن ها بهره بجویید.

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید