چلستا

ساز چلستا

چلستا و یا سلستا یکی از سازهای شستی دار که دارای مضرابی است که همانند چکش بر روی آن اصابت و صداهایی زنگی مانند ایجاد می نماید. این ساز از لحاظ تولید صدا مشابه پرکاشن و ایدیفون عمل می نماید.

دانستنی هایی در رابطه با سلستا

نوع نامگذاری این ساز براساس رنگ صدای ساز و به معنای “بهشتی” می باشد. ساز چلستا ظاهری مشابه با پیانو و هارپ دارد و دارای بدنه ای چوبی شکل است. این ساز در اواخر قرن 19 پدیدار گشت. معمولا توسط پیانیست ها اجرا می گردد و قطعات آن شاد و سرزنده هستند.

محدوده صوتی ساز چلستا

دامنه صوتی این ساز به طور معمول 4 اُکتاو می باشد و معمولا 1 اُکتاو بالاتر از نت نوشته شده، نواخته می شود.

زیباترین اثر گوشنواز چلستا

نمونه عالی و استثنایی چلستا را می توان در قطعه “باله فندق شکن” اثر منحصر به فرد “پیوتر ایلیچ چایکوفسکی” لمس نمود. خلق این اثر 10 سال پس از اختراع این ساز اتفاق افتاد.

 

جهت شنیدن قطعه “باله فندق شکن” اثر چایکوفسکی کلیک نمایید

مخترع ساز چلستا

چارلز ویکتور موستل ( Charles Victor Mustel) و اوگوست موستِل Auguste Mustel) فرانسوی از مخترعین ساز سلستا هستند.

کانون خلق سلستا

از قرن 18 ایده های اولیه و سازهای مشابه اولیه با تفاوت هایی ساخته شد و ویکتور موستِل (پدر) سازی با نام “تایپوفون” یا “دولسیتون” اختراع نمود که زمینه هایی برای ساز تکامل یافته چلستا بود. برخی سلستا را نوعی “گلوکن اشپیل کلاویه دار” می نامند که صدایی بلورین و شفاف دارد.

نمونه های دیگر قطعاتی که در آن ساز سلستا شنیده می شود عبارتند از :
باله پرنده آتشین” اثر “ایگور استراوینسکی” و “موسیقی دریا” اثر “دبوسی
 
برای آشنایی با ساز سلستا نی کده شما را دعوت به تماشا کلیپ مقابل می نماید

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید