درام

درام

درام کیت / درام / درامز / درام ست

درام کیت، درام، درامز، درام ست، نام مجموعه ای از ادوات موسیقی است که هریک بصورت جداگانه در گروه سازهای کوبه ای جای دارند. این مجموعه شگفت انگیز بدون تنالیته صوتی هستند. صدای درامز (صدای درام) دارای زیر و بمی نمی باشد. درامز یکی از مهم ترین جزء ریتم یک گروه را تشکیل می دهد. همچنین از سازهای ضربی مهم در گروه های موسیقی به ویژه در سبک های : راک، جاز (جز)، بلوز، پاپ می باشد.

نوازنده درامز

معمولا نوازنده درام (درامر/ نوازنده درامز)، از طریق چوبک طبل و پدال های تعبیه شده در ساز به نواختن درامز می پردازد. اغلب نوازنده های درامز این ست را برهم زده و طبل ها یا سنج هایی رو به ساز اضافه و یا از آن کم می کنند. آن‌ها با ایجاد تغییرات در این ست سبب گردآوری ستی مطابق سلیقه و یا گروه موسیقی و یا سبک نوازندگی خود می شوند.

انواع درامز

در ابتدا تنها می توانستیم شاهد عرضه انواع درامز آکوستیک باشیم. پس از ورود به هزاره سوم میلادی، یعنی از سال 2000 میلادی تاکنون انواع درامز الکتریک نیز به تدریج وارد عرصه آلات موسیقی و ست های درامز شده است. چه بسی نوع ترکیبی این ست یعنی درام ست های دوگانه : درامز آکوستیک-الکتریک نیز با مجهز شدن برخی از اعضای این ست ها به صنعت الکترونیک پدید آمدند.

درام کیت/ درام/ درامز/ درام ست

پیشینه ساز درام

قدمت هریک از اجزای ساز درام حدودا به 5000 سال پیش باز می گردد. زمانی که انسان ها متوجه برخاستن صداهای قابل توجه از ضربه زدن به درختانی که داخل آن ها خالی بود شدند. آن‌ها شروع به کشیدن پوست حیوانات برروی این درختان خالی نمودند و نهایتا این موارد تا خلق سازهای طبل مانند ادامه پیدا نمود.

خلق درام

اساس خلق درام به سال 1840 میلادی باز می گردد. زمانی که پرکاشنیست ها شروع به آزمون و خطا در رابطه با استفاده از پدال برای نواختن سازها نمودند. نهایتا حدود 75 سال بعد رفته رفته به ترکیب اجزای برخی سازها به ویژه طبل ها و سنج ها با یکدیگر پرداختند. سپس گروهی از سازهایی که دارای وحدت صدایی بودند منجر به خلق سِتی مانند ساز درامز گردید.

آموزش درامز

آموزش ساز درامز یکی از مواردی است که از نخستین گام های آن می بایست تمامی جزئیات آموزش مورد توجه قرار گیرد. همچنین در طول دوره آموزشی چندین بار مرور شود. حتی اگر در سطح پیشرفته این ساز باشید، بهتر است به نکات و آموخته های خود در سطوح قبل برگشت داشته باشید و تمامی آن ها را مرور نمایید.

چوب های درام

از طرفی یکی از مواردی که می تواند کمک شایانی به پیشرفت شما در این مرحله نماید، درست و استاندارد گرفتن چوب هاست. بسیاری از نوازندگان درامز آنطور که راحت هستند چوبک طبل ها را در دست می گیرند. اگرچه روش های صحیح نگه داشتن چوب ها همه ختم به یک هدف خاص می گردند، اما توجه به جزئیات استاندارد نوازندگی می تواند دلیلی بر پیشرفت بهتر و تزریق حس بیشتر در نوازندگی گردد.

نکته

توجه به این نکته حائز اهمیت است که در آموزش درامز الکترونیک، نکات آموزشی کمی متفاوت تر از آموزش درامز آکوستیک است. علاوه بر بحث آموزشی این ساز، قیمت ساز درامز در نوع آکوستیک و الکترونیک آن متفاوت می باشند. به علاوه هر گروه نیز دارای انواع گوناگون مدل و همچنین برندهای فعال هستند که مسلما هر یک لیست قیمت درامز خاص مدل ها و برند خود را دارند.

نی کده

ادوات درامز

هر درام کیت شامل لوازمی می شود که ممکن است جدا از خرید اولیه و یا برای تعمیرات یا تمرینات مورد نیاز نوازندگان شود.
نمونه هایی از این لوازم جانبی درامز عبارتند از :

 • استیک درام
 • پوست درام (پوست درامز)
 • پوست کونگا
 • پدال درام
 • صندلی درام
 • کیس درام
 • پایه سنج
 • پد سایلنت درام
 • طبل سایدرام / چوب سایدرام
 • پد تمرین درام / پد تمرین باس درام

و . . .

اجزای درامز

در این بخش نی کده شما را با هریک از اجزای درام آشنا می نماید. به طور کلی یک ست درامز ستی منحصر به فرد نوازنده آن خواهد بود اما عموما ادواتی که در این ست استفاده می شوند را بصورت اجمالی ذکر می نماییم.

 • سنج های درامز

1.  های هت

شامل دو سنج می باشد که با پدالی (پای چپ) می توان فاصله آن ها را نسبت بهم یکدیگر تنظیم نموده و آن ها را به هم نزدیک و یا دور نماییم. نوازنده می تواند تنها به سنج بالایی ضربه زده و یا از صدای هر دو آن ها بهره گیرد.

2. راید

از بزرگترین سنج های یک درام ست است که دارای پایه بوده و بصورت مستقل در همه چیدمان ها وجود دارد و معمولا در همه ریتم ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

3. کرش

سنج کرش در مواقع تاکید و معمولا خاتمه یک قطعه و در زمان اکسنت مورد استفاده قرار می گیرد. کرش نیز دارای پایه بوده اما از لحاظ اندازه از سنج راید کوچک تر می باشد.

 • طبل های درامز

اسنر‌درام (طبل کوچک)

همه درام کیت ها دارای دو طبل اصلی هستند. یکی از این طبل ها دارای صدای زیر و خشک می باشد و با نام : اسنر درام (طبل کوچک) بر روی یک پایه در میانه زانوهای نوانده قرار می گیرد.

باس‌درام (طبل بزرگ)

باس درام ( طبل بزرگ) : این طبل بر روی زمین قرار گرفته و بوسیله یک پدال (پای راست) نواخته می شود. صدای باس درام : بم است.

تام تام

3 طبل دیگر با نام : تام تام در این ست وجود دارند. دوتا از آن ها برروی باس درام سوار هستند و دیگری دارای پایه بوده و روی زمین قرار می گیرد. این تام تام ها معمولا برای پر کردن صدا به کار می روند. تام تام بزرگ صدای بم تری نسبت به دو تام تام دیگر که برروی “باس درام” سوار هستند دارد.

سایر اجزای درامز مانند پایه ها، پوست درام، و چوب های درام می باشند.

اجزای درام

انواع چوب های درام

 • Maple یا چوب افرا

یکی از چوب های درامز که معمولا وزن سبکی دارد “چوب افرا” است. معمولا نوازندگان درامز که در اجراهای سمفونیک فعالیت دارند و یا ضبط های استودیویی دارند از این نوع چوب استفاده می نمایند.

 • Shria kashi oak یا چوب بلوط

در سال 1957 کمپانی “Pro mark” به تولید و عرضه این نوع چوب پرداخت. چوب بلوط دارای مقاومت و دوام بالایی است. 39 نوع از این چوب در این کمپانی نامبرده و تولید می گردد و انتخاب هریک بسته به سلیقه و نوع استفاده نوازنده درام خواهد بود.

 • Hickory یا چوب گردو آمریکایی

یکی از پرطرفدارترین انواع چوب درامز “Hichory” می باشد. این چوب قابلیت ارتجاعی و ضربه پذیری بسیار زیادی دارد و همین امر سبب استحکام و تداوم آن می گردد.

نوازندگان درام (درامر)

برخی از نوازندگان درام عبارتند از :

هال بلین

جان بونام

دیو وکل

کیت جان موون

لویی بلسون

جوجو مایر

و …

برای ملاحظه اسامی درامرها می‌توانید اینجا کلیک نمایید.

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید