تار

تار

تار، سازی ایرانی و روح نواز که با هر زخمه ای که به جانش میکشی نوایی شنیدنی سر می‌دهد. نواختن تار، معمولا بوسیله “زخمه” انجام می‌گیرد. صدای تار، درمان دردهای روح و روان و آرامش بخش جان ها است. تار، در دسته سازهای زهی مضرابی قرار دارد. این ساز در ایران قدمتی چندین هزار ساله دارد و به معنای رشته و یا زه می باشد.  تار، شامل یک کاسه یا شکم می باشد که معمولا از جنس چوب قدیمی توت ساخته میشود و به دو بخش بزرگ و کوچک تقسیم میشود که به قسمت کوچک آن، نقاره، میگویند. بر روی کاسه و نقاره ی تار معمولا پوستی کشیده میشود و خرک بر روی آن پوست قرار میگیرد. قسمت بالایی نقاره به گردن و یا دسته تار متصل است که حدود ۴۵ تا ۵۰ سانتی متر طول آن می باشد‌.

تار

انواع تار

تار، انواع مختلفی دارد. انواع ساز تار، دو تار، سه تار، تار مینوچهر، آفاق، مولانا، سما، کلهر، بختیاری، رهاب و… هستند. علاوه بر اینکه تار هم مانند سایر سازها شامل برند‌های زیادی است، هریک از این برندها نیز دارای مدل ها و اندازه های متفاوتی هستند.

نکات خرید تار

قیمت انواع تار با توجه به نام و شهره‌ی آن و ویژگی هایی که دارا است متفاوت می باشد. برای مثال قیمت ساز تار مولانا از هفت میلیون شروع و به بالای ۱۱ الی ۱۲ میلیون میرسد. و یا قیمت ساز تار کلهر از ۹۰۰ هزار تومان شروع شده تا ۵ الی ۶ میلیون میرسد. کسانی که به تازگی قصد شروع یادگیری ساز تار را دارند میتوانند از تارهایی با قیمت پایین که ویژه آموزش دادن به افراد مبتدی است، استفاده کنند. قیمت تار مبتدی برای افراد تازه کار از ۳۰۰ هزار تومان شروع میشود تا به قیمت های بالاتری میرسد. ساز تار، به علت ظرافت و اهمیت خوب ساخته شدن آن لازم است از جایی مطمئن و با کیفیتی خوب خریداری شود تا صدایی مناسب و رسا داشته باشد. 

نوازندگی تار

نواختن تار، کار راحتی نیست و برای حرفه ای شدن نیاز به آموزش صحیح و تمرین زیاد دارید. برای آموزش و یادگیری ساز تار، بهتر است به کلاس آموزش تار بروید و زیر نظر استادید مجرب این ساز شنیدنی را یاد بگیرید.

آموزش آنلاین

اگر وقت لازمه برای کلاس را ندارید و یا هزینه های کلاس بالا است میتوانید از طریق آموزش تار آنلاین در سایت های موجود در گوگل تار را به خوبی یاد بگیرید. با جست و جویی ساده در گوگل تحت عنوان آموزش تار، آموزش سه تار زدن، آموزش انگشت گذاری در تار، آموزش نت خوانی تار، آموزش تار pdf و… می‌توانید به نتایج مفید و جالبی برسید.

برنامه‌های آموزشی تار

برنامه های گوناگونی در بازار و گوگل وجود دارد که آموزش تار میدهند. به عنوان مثال برنامه آموزش تار مقدماتی، برنامه آموزش تار پیشرفته، آموزش سه تار، اپلیکیشن تار و سه تار ایرانی، آموزش ساده تار، آموزش نت های سه تار، آموزش های گام به گام و…

نت خوانی تار

نت خوانی یکی از نکات یادگیری تار است. برای آموزش نت خوانی تار pdfهای بسیاری در گوگل وجود دارد که این نکات را در قالب یک پکیج و یا کتاب به شما آموزش داده تا شما اصول اولیه و مهم نت خوانی تار را به خوبی بیاموزید.

کوک تار

یکی از نکات یادگیری تار، که بسیار پراهمیت است، آن است که قبل از شروع تمرین و نواختن تار حتما ساز خود را کوک کنید. این نکته بسیار مهم است تا صدایی که از تار شما شنیده میشود دلنواز باشد و به دل ها بنشیند.

تمرین تار

یکی دیگر از نکات یادگیری تار این است که به تمرینات خود پایبند باشید و در زمان تمرین تمرکزتان فقط بر روی ساز باشد و ارتباطتان را با اطراف قطع کنید. این کار باعث میشود تا حواس شما در حین نواختن پرت نشود و اشتباه نکنید.

نوازندگان تار

از نوازندگان و اساتید چیره دست تار می توان به :
جلیل شهناز
محمدرضا لطفی
نصرالله زرین پنجه
لطف الله مجد
کیوان ساکت
حسین علیزاده
و بسیاری دیگر از اساتید اسبق اشاره نمود که امروزه نیز اساتید و نوازندگان ماهری وارد عرصه نوازندگی تار شده اند.

کیوان ساکتپرواز زنبور عسل

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید