ارگ

ارگ

ساز ارگ، سازی است که می توان آن‌ را هم در دسته سازهای بادی و هم در دسته سازهای شستی دار قرار داد. معمولا صدای ارگ از نوسان هوا در لوله های کوچک و بزرگ آن و توسط بلندگوی این ساز ایجاد شده و به گوش می رسد.

پیشینه ساز ارگ

نام ارگ، برگرفته از کلمه یونانی و به معنای ابزار، وسیله و عضو بوده و این ساز دارای قدمتی بسیار طولانی در فرهنگ اروپایی می باشد. به ویژه در کلیسا و در مراسم های مذهبی، ارگ نوازی، رایج بوده است. نت های این ساز برروی صفحه کلید آن جای داشته و اجرا می گردند.

ارگان

یکی از بزرگترین و کامل ترین سازهای این رده “ارگان” نام دارد که بیشترین و متنوع ترین محدوده صوتی را در میان سازها(بیشتر از پیانو نیز) داراست و نواختن ارگان همزمان با استفاده از دست بر روی کیبورد و پاها بر روی پدال ها انجام می گیرد.

پیشینه ساز ارگان

قدمت این ساز به دوره تسیبیوس اسکندریه یعنی سال های 222 تا 285 قبل از میلاد باز می گردد و شکوفایی آن از یونان و رم باستان نشات گرفته است و در این دوره به ویژه در زمان بازی ها و مسابقات نواخته می شده است و پس از آن در قرون وسطی از امپراطوری بیزانس در مراسم های غیرمذهبی نواخته شد و به تدریج در موسیقی غربی نیز راه یافته و جایگاهی خاص در موسیقی کلیسای کاتولیک پیدا نمود. پس از آن هم در موسیقی کلاسیک بکار گرفته شد.

ارگان

انواع ارگ

به طور معمول ارگ به دو نوع اصلی تقسیم بندی می شود و شامل موارد زیر می باشد :

1.      ارگ بادی

2.      ارگ الکترونیکی (برقی)

ارگ بادی

ارگ بادی دارای لوله هایی با اندازه های متفاوت است که از فشار هوا در این لوله های صوتی و توسط صفحه کلید، نت ها به صدا در می آیند. این نوع ارگ یکی از ساخته های قدیمی اروپاییان بوده که در کلیساها و مراسمات مذهبی نقش پررنگی را ایفا نموده است. 

ارگ برقی

در مقابل ارگ برقی از طریق مدارهای الکترونیک صداسازی نموده و اغلب صداهای سایر سازها را شبیه سازی می نماید. ارگ الکترونیکی از لحاظ ظاهر تقریبا مشابه کیبورد می باشد. صداها در این ساز از طریق بلندگویی به گوش می رسد. ارگ هرموند یکی از انواع ارگ الکترونیک است که در سال 1935 توسط هانرت و لارنس هموند اختراع شد.

دانستنی های ارگ

در هارپسیکورد و پیانو معمولا با نگه داشتن پدال و یا کلید نت پس از گذشت چند ثانیه صدا ضعیف تر شده و نهایتا خاتمه می یابد اما برخلاف این دو ساز در ساز ارگ تا زمانی که دست صفحه کلید را لمس نموده و یا پا پدال را فشار دهد این صدا ادامه داشته و قطع نخواهد شد. همچنین برخلاف پیانو که شدت فشردن شستی ها در سستی و یا قوت صدا نقش خواهد داشت، در ارگ تنها با کلیدهای قطع صدا و ابزارهایی که مختص تنظیم قوت و ضعف صدا بوده و همانند اهرم عمل می نمایند، نوازنده ارگ می تواند صداها را از لحاظ دینامیک تنظیم نماید. ناگفته نماند که امروزه اغلب ارگ ها دارای “پدال هارمونیوم” هستند که می توانند توسط تغییرات در جریان هوا در لوله های صوتی آن ساز، کاهش یا افزایش تدریجی صدا را داشته باشند.

آموزش ارگ

برخی بر این باور هستند که با شروع فراگیری آموزش ارگ لازم است بهترین مارک ارگ را از بازار تهیه نمایند. اما بهتر است قبل از پرداخت هزینه های هنگفت ابتدا علاقه مندی خود در زمینه انواع این ساز (از لحاظ کارایی و نوع آن(بادی-برقی)) بررسی نموده و پس از حصول اطمینان و انتخاب دقیق با مشورت افراد مجرب (به ویژه استاد ارگ خود) به خرید این ساز بپردازید.

برنامه ارگ

علاوه بر این قبل از مراجعه حضوری جهت ثبت نام در کلاس های نواندگی ارگ، می توانید  از اپلیکیشن های برنامه ارگ موجود بهره مند گشته و با نصب آن ها تا حدودی با نحوه نواختن ارگ آشنا شوید. نمونه هایی از این اپلیکیشن ها عبارتند از :

·         آموزش دروس ارگ به مبتدیان

·         آموزش ارگ و کیبورد

·         آموزش ارگ(فیلم)

و . . . 

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید