گیتار

گیتار

گیتار، (گیتار آکوستیک، گیتار الکتریک، و…) از سازهای پرطرفدار و محبوب هر نسلی در ایران است. ساز گیتار، از نوع ساز زهی است که با انگشت یا پیک نواخته می‌شود. انواع گیتار هایی که در بازار وجود دارند معمولا، گیتار آکوستیک، گیتار کلاسیک، گیتار الکتروآکوستیک، گیتار الکتریک، و… است. شش سیم در بدنه گیتار تعبیه شده که این سیم ها وظیفه ارتعاش و ایجاد صدا را برعهده دارند. از این جهت گیتار در گروه سازهای کوردوفون یا زه صدا قرار گرفته است. انواع گوناگونی از گیتار در ایران و جهان وجود دارد اما اجزا همه آن ها تقریبا یکی است.

اجزای گیتار

گیتار از هد برای کوک کردن، سردسته، خرک، فرت، پیچی برای تنظیم گیتار، دسته، پاشنه، بدنه، پیکاپ، تنظیم ولوم و تن صدا، خرک پایینی، صفحه پیگارد، صفحه پشتی، صفحه جلویی، سیم ها، دریچه خروج صدا، قسمت پایینی، تنظیم ارتفاع سیم و فرت بورد ساخته شده اند. جهت یادگیری گیتار، میتوانید به آموزشگاه‌های موسیقی رفته و زیر نظر اساتید مجرب گیتار را یاد بگیرید. اما اگر زمان کافی ندارید و یا هزینه کلاس ها بسیار بالا است، می‌توانید با یک جست و جو ساده دانلود آموزش گیتار، در گوگل به سایت ها و فیلم های بسیاری که آموزش گیتار از صفر را گذاشته اند برسید. از سایت هایی که گیتار را به خوبی آموزش می‌دهند، می‌توان به آپارات، یوتیوب، آموزش گیتار آردفروشان و… اشاره کرد.

گیتار آکوستیک

گیتار آکوستیک، گیتاری است که تنها از طریق بدنه آن صدای سیم ها تقویت می‌شود. در واقع سیم های گیتار تنها از طریق بدنه توخالی و چوبی گیتار تقویت و صدای آن ها به گوش میرسد. گیتار آکوستیک، از شش سیم فلزی تشکیل شده است. جالب است بدانید گونه اسپانیایی گیتار آکوستیک، به گیتار فلامنکو مشهور است. حتی می‌توان گفت که آن، برداشته شده از سبک فلامنکو اسپانیایی ها است. قیمت گیتار آکوستیک در بازار ایران از دو میلیون شروع شده و تا پانزده الی بیست میلیون هم می‌رسد.

گیتار آکوستیک و گیتار کلاسیک

گیتار کلاسیک تا حدودی از دسته گیتار آکوستیک به حساب می آید، زیرا صدای آن بدون واسطه شنیده می‌شود. اما تفاوت های کوچکی با هم دارند. به عنوان مثال گیتار کلاسیک بدنه کوچک تری دارد و سیم های آن سه عدد نایلونی و سه عدد فلزی پیچیده شده به دور ابریشم است. بنابراین صدای نرم و لطیفی ایجاد میکند و همچنین گیتار کلاسیک صدای کمتری نسبت به گیتار آکوستیک دارد و تنها یک سبک خاص از موسیقی را ارائه می‌دهد. یکی از مدل های گیتار کلاسیک، گیتار یاماها است. قیمت گیتار یاماها در بازار ایران از یک میلیون شروع شده و به هشت الی ده میلیون هم میرسد. 

گیتار الکتریک

نوع دیگری از گیتار است که صدای آن به وسیله تقویت کننده الکتریکی تشدید میشود که به آن گیتار الکتریک، میگویند. سبک های مختلفی از موسیقی مانند پاپ، هیپ پاپ، جاز، متال، راک و… را ارائه می‌دهد. اجزای گیتار الکتریک شامل بدنه، دسته، سردسته، سیم یا رشته ها میشود. قیمت گیتار الکتریک، از سه میلیون شروع شده و تا چهل میلیون می‌رسد. اگر شما تازه کار هستید و جدیدا به ساز گیتار علاقه مند شده اید، بهتر است از گیتارهایی با قیمت پایین تر شروع به یادگیری کنید. قیمت گیتار ارزان در بازار از ۲۰۰ هزار تومان شروع میشود که برای یادگیری اولیه بسیار عالی است. می‌توانید برای شروع از گیتارهای دست دوم هم آغاز کنید اما در هنگام خرید از سالم بودن آن مطمئن شوید.

گیتار پاپ

گیتار و نواختن آن دارای سبک های گوناگونی است که گیتار پاپ ساده ترین و عمومی ترین سبک در نواختن گیتار است. گیتار پاپ، به دلیل نداشتن تکنیک خاصی بسیار عمومی و راحت و سرعت یادگیری آن بسیار بالا است. عمومی ترین ریتم در گیتار پاپ، رومباس است و انحصارا مربوط به سبک فلامنکو است. گیتار پاپ چیزی فراتر از تصورات عامیانه است و تنها شامل ریتم و آکورد نمیشود. در گیتار پاپ آریژ، ملودی و تکنیک های دیگر گیتار به وفور پیدا میشود. چیزی که امروز ما تحت عنوان گیتار پاپ میشنویم تنها بخش کوچکی از توانایی های آن است.

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید