گیتار بیس

گیتار بیس (bass guitar)

پاول توتمارک، (موزیسین و مخترع معروف اهل سیاتل-واشینگتن)، در دهه 1930 میلادی برای اولین بار گیتار الکتریک بیس را با 4 سیم و بدنه توپر به اندازه 5/30 اینچ با قابلیت نواختن افقی، خلق نمود. گیتار بیس، یا همان گیتار باس، سازی زهی که توانایی صدادهی با بسامد (فرکانس) و تُن پایین را دارد. این صداها توسط: “آمپلی فایر” تقویت می گردد. می‌توان گفت که گیتار بیس، و امپلیفایر درکنار هم معنا می یابند.

آمپلی فایر: به معنای تقویت کننده می باشد و در سیستم های الکتریکی نقش تقویت صداهای الکترونیکی را به عهده دارند.

ویژگی‌های گیتاربیس

بدنه توپر این ساز که از چوب ساخته می شود و نوع 4 سیم گیتار بیس، معمول ترین این ساز در بازار است. کوک گیتار بیس، همانند کنترباس کوک می باشد. صدای گیتار آکوستیک، بیشتر با پیچیدن آن در چوب گیتار خودنمایی می کند و این ویژگی باعث می شود که شما بدون نیاز به آمپلیفایر، صدایی پُر و گیرا داشته باشید. در اصل گیتار بیس آکوستیک، دارای 6 سیم می باشد. 

انواع گیتار

از انواع گیتار بیس، می توان به گیتار بیس آکوستیک، گیتار بیس برقی، گیتار بیس الکتروآکوستیک و … اشاره نمود که هرکدام مدل های متفاوتی را دارا می‌باشند. شما می توانید در فروشگاه های فروش گیتار بیس آن‌ها را بررسی و تست نمایید. از نمونه های پرطرفدار آن‌ها: گیتار بیس وارویک، گیتار بیس فرتلس می باشند. فندر، یاماها، Warwick، آیبانز، Spector و … از جمله مهم‌ترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی بیس هستند. قیمت گیتار بیس براساس محل ساخت، کیفیت قطعات و چوب بکاررفته در آن، شرکت سازنده و برند و . . تعیین می گردد.

گیتار بیس یا گیتار باس؟

باس، به معنای صداهایی با فرکانس پایین می باشد و بیس به معنای پایه و اساس است. نوع تلفظ این ساز در هر کشور متفاوت است و ممکن است شما در تلفظ این نام، هردو کلمات را بشنوید. البته بیشترین کاربرد آن باس می باشد. در موسیقی مدرن از لحاظ هارمونی و ریتم، نقش گیتار بیس انکار ناپذیر می باشد و نوازندگی گیتار باس بخش اصلی یک گروه موسیقی را تشکیل داده و حضور صدای گیتار بیس اساس و پایه سایر صداها می باشد. 

بهترین نوازنده گیتار بیس جهان: در لیست بهترین نوازندگان گیتار بیس اسامی زیر جای گرفته اند:

1. پیت تاونزند
2. چاک بری
3. جف بک
4. جیمی هندریکس و . . .

تفاوت گیتار بیس و الکتریک

گیتار الکتریک همان گیتار برقی می باشد که معمولا صدای گیتار الکتریک در سبک های راک، متال، بلوز، جاز، هیپ هاپ، و . . . مطرح می باشد. گیتار بیس، از لحاظ ظاهر تقریبا مشابه الکتریک می باشد و تفاوت های آنها در: 1. میزان بندی 2. کشیدگی و بلندتر بودن دسته گیتار است. 

گیتار بیس
گیتار بیس
گیتار بیس
گیتار بیس

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید