گیتار فلامنکو

گیتار فلامنکو

خاستگاه گیتار فلامنکو، را می توان به اندلس واقع در کشور اسپانیا نسبت داد. در حقیقت موسیقی فلامنکو، نوعی موسیقی دستگاهی، می‌باشد که در کنار گیتار کلاسیک نواخته می شود. رسیدن قدمت این ساز به اندلس، به تاریخچه گیتار فلامنکو، بازمی‌گردد. صفحه رویی گیتار فلامنکو، از جنس چوب صنوبر بوده و صفحه کناری و پشتی گیتار از جنس سرو است. ناخن گیتار فلامنکو در اصل تکنیکی می باشد که در آن با ناخن به گیتار ضربه وارد می شود و نام این تکنیک گلپیدور گیتار فلامنکو (Golpe) است. برای جلوگیری از آسیب دیدگی صفحه گیتار تلقی نازک بر روی صفحه رویی قرار می گیرد.

تفاوت گیتار فلامنکو و گیتار کلاسیک

صدای گیتار فلامنکو، تیزتر و نافذتر از گیتار کلاسیک می باشد و قطر دسته آن از گیتار کلاسیک کمتر است که در نواختن گیتار فلامنکو همین امر باعث قدرت و سرعت دست چپ نوازندگان گیتار فلامنکو می گردد. به جهت جنس چوب و رنگ طبیعی آن ها، رنگ گیتارهای فلامنکو مایل به زرد و رنگ های روشن می باشد، در حالیکه گیتار های کلاسیک معمولا قهوه ای رنگ هستند. کوک گیتار فلامنکو، تقریبی است و معمولا با صدای خواننده تنظیم می گردد. درحالی که کوک گیتار کلاسیک کاملا دقیق بوده و هر نت می بایست تمیز اجرا گردد.

نواختن گیتار فلامنکو

نوازندگی گیتار فلامنکو و گیتار کلاسیک هردو با ناخن می باشد. همچنین مدت زمان یادگیری گیتار فلامنکو نیز همانند گیتار کلاسیک بوده و این موارد از اشتراکات آنهاست. سبک فلامنکو، را می توان سبکی اسپانیایی دانست که می توانید با دانلود آهنگ های شاد گیتار فلامنکو علاوه بر لذت بردن از نوا و آهنگ گیتار فلامنکو، کامل بر این موضوع مشرف شوید.

اصطلاحات فلامنکو

برای آشنایی با اصطلاحات گیتار فلامنکو می توانید به تهیه پکیج آموزش گیتار فلامنکو که در رابطه با تئوری های مربوطه می باشد، اقدام نمایید. یا در کلاس های آموزش مجازی گیتار فلامنکو که به بحث های آموزش گیتار فلامنکو مقدماتی می پردازند شرکت نمایید. اما چنانچه به دنبال فراگیری آموزش تخصصی این ساز و تکنیک های گیتار فلامنکو هستید بهتر است یه ثبت نام در کلاس گیتار فلامنکو فکر کنید. معمولا در کلاس های تخصصی این ساز میتوانید به فراگیری آموزش نت خوانی گیتار فلامنکو و شناسایی سیم های گیتار فلامنکو، و به مرور نوازندگی بهترین آهنگ ها و بهترین نت های گیتار فلامنکو دست یابید. برای انتخاب بهترین مارک گیتار فلامنکو، استاد شما می تواند بهترین راهنمای خرید گیتار فلامنکو شما باشد و بهترین مشاوره در این زمینه را به شما انتقال دهد.

تبلچر ساده فلامنکو

یکی دیگر از راه های گیتارنوازی فلامنکو استفاده از تبلچر فلامنکو می باشد.

تبلچر چیست؟

تبلچر، روشی است برای نت خوانی و نوازندگی گیتار که این کار را برای هنرجویان تازه کار خصوصا بسیار ساده‌ می‌نماید. نحوه کارکرد تبلچر به اینصورت است که برروی یک صفحه تصویر شش سیم گیتار کشیده شده و روی آن ها، فرت‌های گیتار و جایگذاری انگشتان گیتار با شماره گذاری نیز مشخص گردیده است و نوازندگان می توانند با نگاه به آن حتی بدون آنکه در سطح پیشرفته باشند نیز، قطعات را بنوازند. این مورد خصوصا برای استفاده هنرجویانی که در این مسیر میخواهند زودتر به نتیجه برسند مناسب می باشد. از معایب تبلچر این است که ارزش زمانی نت ها در آن مشخص نبوده و نوازنده در نواختن آهنگ ممکن است دچار اشتباه در ریتم گردد.

کمپاس‌فلامنکو چیست؟

یکی از اساسی ترین تکنیک ها در گیتارنوازی فلامنکو، رعایت ریتم می باشد. عنصر بنیادی ریتم در فلامنکو، کمپاس ( Compas ) می باشد. این کلمه “اسپانیایی” می باشد و به معنای ریتم و ضرب و دوره است. کمپاس، دارای انواع گوناگونی است که هریک بیانگر ضرب های قوی و موکد هستند و این ضرب‌ها به صورتی منظم تکرار می شوند و اساسا ریتمی مشخص را برای فلامنکو رقم می زند. در اصل هر کدام از کمپاس ها دارای الگوی با نظم و معین هستند.

اصول نوازندگی فلامنکو

یکی از مهم ترین ارکان در نوازندگی گیتار فلامنکو، خلق فضایی ریتمیک می باشد. تحقق این رکن در صورتی است که نوازنده از ابتدای شروع نوازندگی خود، با کمپاس ها آشنا گردد. می توان گفت کمپاس ها نبض قطعه موسیقی هستند که بی توجهی به آن ها می تواند سبب جان باختن موسیقی گردد. 

برخی از اصطلاحات گیتار فلامنکو

Remate : پایان ریتم

Baile : رقص به سبک فلامنکو

Picado : به معنای ضربه زدن می باشد

Palo : شیوه یا فرم فلامنکو را می گویند

Quintuplet : در هر ضرب 5 نت اجرا می گردد

Cante : آواز به سبک فلامنکو را “کانته” می گویند

Estribillo : تمی می باشد که مدام تکرار می شود

Falseta : عبارتی ملودیک که بین آوازها یا در مقدمه نواخته می شود

نوازندگان گیتار فلامنکو

ویسنته آمیگو خیرول: آهنگساز و نوازنده چیره دست اسپانیایی می باشد.

آرمیک دشچی: یکی از نوازندگان ایرانی- ارمنی مشهور گیتار فلامنکو می باشد.

پپه رومرو: از نوازندگان گیتار فلامنکو که او به اجراهای رنگین خود شهرت دارد.

پاکو پنیا: از نوازنده های مشهور کوردوبا اسپانیا که در نواختن گیتار فلامنکو به سبک سنتی شهره گردیده است.

اسکار هررو : یکی از نوازندگان به نام اهل اسپانیا که از اساتید بین المللی فلامنکو و شناسه ایرانیان علاقه مند این سبک است.

خوآن مارتین: نوازنده گیتار فلامنکو اهل مالاگا اسپانیا که توسط Guitar Player دو سال متوالی به عنوان بهترین نوازنده انتخاب شد.

فرانسیسکو سانچز گومز (پاکو د لوسیا): نوازنده و آهنگساز مشهور اسپانیا و پیشرو سبک فلامنکو نو (سبکی برگرفته از کولی های اسپانیا) و از محدود افرادی که توانست در حیطه ها و سبک های متنوع این ساز قدم گذارد.

نمونه نوازندگی و دانلود آهنگ گیتار اسپانیایی فلامنکو ( آرمیک )

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید