کُر آنگله

کُر آنگله

ساز کر آنگله، Cor anglais، یکی از اعضای خانواده ساز ابوا می باشد و صدای کر آنگله، از ابوا بم تر است. ساز کر آنگله، در دسته ساز های بادی چوبی قرار دارد. همچنین سازی دو زبانه و دارای قمیش می باشد. طول ساز 1.5 برابر ابوا است.  ساختار کر آنگله خصوصا در انتهای بدنه ساز که شکلی گلابی مانند دارد آن را از ابوا تفکیک می‌نماید.

کلید کرآنگله

کلید کر آنگله، “کلید سل” می باشد. این ساز جزء سازهای انتقالی محسوب می گردد. صدای آن 3.5 پرده یا یک پنجم درست از نت آن بم تر است. برخی این ساز را با نام “ابوا بم” خطاب می نمایند. برخی بر این باورند که نام این ساز از کلمه فرانسوی به معنی “کر زاویه دار” گرفته شده است. کر زاویه‌دار، اشاره به خمیدگی قمیش و دهانی ساز دارد گرفته شده است.

کرآنگله یا هورن؟

بسیاری از افراد به اشتباه ساز کر انگله را با هورن اشتباه می گیرند. اگرچه هردو از یک خانواده محسوب می گردند. تنها می بایست این نکته را مورد توجه قرار داد که هورن سازی بادی برنجی می باشد و هم از لحاظ جنس و هم صدا و هم ظاهر با یکدیگر تفاوت دارند. ساز کر آنگله، دارای سوراخ‌های مخروطی شکل به‌نام “شاخ” است. مانند هورن فرانسوی، هورن معمولی، تنور هورن و … .

نواختن ساز کر آنگله

نواختن کر آنگله، نیز همانند ابوا می‌باشد. در اصل این دو ساز از نظر نحوه انگشت‌گذاری نیز مشابه هستند. البته در مواردی استفاده از انگشتان در نواختن کرآنگله دوبل استفاده از انگشتان در نواختن ابوا می‌باشد. محدوده صدایی ساز کرآنگله از E تا C می‌باشد. 

پیشینه ساز کر آنگله

براساس شواهد و مستندات به‌دست آمده، تولد ساز کر آنگله، به سال 1720 میلادی بازمی‌گردد. نام این ساز به فرانسوی : (cor anglais) و در زبان انگلیسی : (English horn) نامیده می‌شود. بدنه این از معمولا دوبخشی می‌باشد. ساز کر آنگله، زمان قرار گرفتن در کیس، قابل تفکیک بوده و می‌توان آن را از هم جدا نمود و در کیس قرار داد.

آموزش ساز کر آنگله

در زمینه ساز کر آنگله، کتاب‌های آموزشی زیادی موجود است. می‌توانید در جریان آموزش از مطالب و یا نت‌های موجود در این کتب بهره‌مند گردید. مسلما فراگیری ساز کر آنگله، نیازمند آموزش نزد اساتید ماهر در ای زمینه است و هرگز نمی‌توان آن را صرفا با مطالعه و پکیج‌های آموزشی فرا گرفت.

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید