کنترفاگوت

کنترفاگوت

کنترفاگوت، از سازهای بادی چوبی دو زبانه می باشد که نام دیگر آن دوبل باسون، است و صدای کنترفاگوت، یک اُکتاو بم تر از فاگوت* می‌باشد. می توان گفت که در میان سازهای بادی چوبی بم ترین گستره صوتی را دارد. (به ویژه پس از عصر رمانتیک*)

 • عصر رمانتیک : دوره ای پس از عصر کلاسیک که حدودا از اوایل قرن 19 آغاز شده و می توان گفت در تقابل با عصر کلاسیک پدید آمد. 
 • فاگوت: ساز بادی چوبی دو زبانه که به انگلیسی زبانان به آن “باسون” هم می گویند.

نقش کنترفاگوت

این ساز بیشتر برای پر کردن صداها در ارکستر و همراهی سایر سازها و اغلب در نقش هارمونی قابلیت دارد و بخش بم آن نسبت به سایر بخش ها از لحاظ کیفیت صدادهی و مطبوع بودن صداها کاربرد دارد. البته این به این معنا نیست که هرگز تکنوازی کنترباسون را نخواهید شنید، بلکه در بسیاری از ارکسترها تکنوازی کنترفاگوت هم ملاحظه می گردد.

صدای کنترفاگوت

صدای کنترفاگوت، بسیار عمیق می‌باشد. صدایی مشابه توبا، کنترباس و مشابه نسخه‌هایی از سازهای کلارینت و ساکسوفون. برخی این ساز را از لحاظ صدادهی مشابه ساز باسون می‌دانند اما این دو ساز کاملا از لحاظ لحن با یکدیگر متفاوت هستند. صدای کنترفاگوت به لحاظ بمی در صداهای بی‌نهایت بالا، بسیار ظریف و کمتر حس می‌گردد. این درست برخلاف صداهای سازهایی مانند باسون و ابوا می‌باشد که در صداهای بالا نیز کاملا مشهود هستند و می‌توان آن‌ها را به راحتی شنید.

پیشینه ساز کنترفاگوت

پیشینه خاستگاه این ساز براساس شواهد موجود به سال 1590 در اتریش و آلمان شکوفا می‌گردد. درست در زمانی که سازهایی که صداهای بم داشتند (باس‌ها) و مورد توجه و علاقه بسیاری از مردم قرار گرفتند. کنترفاگوت‌های ساخته شده در دوره باروک به زمان 1680 و کشور فرانسه می‌رسند و در دهه 1690 در انگلستان نیز فراگیر شدند. رفته رفته این ساز در همان اتریش و آلمان رشد و توسعه پیدا کرد و با تکنولوژی و تحولاتی نسخ جدید و تکامل یافته آن وارد بازار شد.

برای مشاهده ویدئو نواختن کنترفاگوت می توانید کلیپ زیر را ملاحظه بفرمایید

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید