کلارینت

کلارینت

کلارینت، از سازهای بادی چوبی و قمیشی است. از اجزای کلارینت، می توان به 17 کلید و 6 سوراخ بر روی ساز اشاره نمود که نوازنده کلارینت، / کلارینتیست، با جابجا نمودن انگشتان خود در زمان نوازندگی کلارینت از این دو بخش استفاده می نماید. نوازنده کلارینت را کلارینتیست می نامند. کلارینت، دارای یک قمیش (زبانه : بخش اساسی در تولید صدای اصلی ساز) و یک لوله و یک سوراخ استوانه ای شکل است. همچنین این ساز جزء دسته سازهای انتقالی می باشد. به این معنا که نت نوشته شده با نتی که اجرا می شود یک پرده اختلاف دارد و به عنوان مثال “نت دو” در هنگام نواختن “سی بمل” بوده و صدای سی بمل شنیده خواهد شد.

کلید کلارینت

کلید کلارینت، کلید سل می باشد. جنس کلارینت، معمولا کلارینت حرفه ای از جنس چوب سیاه آفریقایی می باشند و بهترین مارک کلارینت در همین جنس چوب تعریف می گردند. سایر جنس های کلارینت نیز از آبنوس و اخیرا از فلز نیز ساخته می شود. ساز کلارینت از 5 قسمت تشکیل شده است که این 5 بخش از یکدیگر جداپذیر بوده و برای سرهم بندی مجدد آن می بایست نحوه بستن کلارینت را فراگرفته و به درستی آن را پیاده سازی نمایید.

پیشینه کلارینت

خاستگاه کلارینت به اعتقاد برخی کشور آلمان می باشد و براساس شواهد موجود در سال 1700 میلادی شخصی به نام “یوهان کریستوف دنر” با اضافه نمودن قطعه ای به سازی به نام “شالوماو” ، کلارینت را اختراع نموده است. البته این ساز به مرور زمان با اضافه شدن کلید ها و برخی بخش ها، تکمیل گردیده و صدای آن نیز بهبود یافته است. منظور از کلارینت معمولا نوع کلارینت سوپرانو می باشد که صدایی زیرتر از سایر کلارینت ها دارد. جالب است بدانید که قره نی همان کلارینتی است که توانایی اجرای موسیقی شرقی را داشته است. در معنای لغوی آن : قره به معنی سیاه و نی هم که همان ساز نی در زبان فارسی است و مجموعا ” نی سیاه ” نام دارد. 

انواع کلارینت

کلارینت دارای انواع گوناگونی می باشد که رایج ترین آن کلارینت سی بمل است. براساس ارجحیت سایر انواع عبارتند از :

 • کلارینت دو

 • کلارینت لا

 • کلارینت می بمل

در جدول رو به رو می توانید نام و محدوده صوتی و کلید هریک را مشاهده نمایید

آموزش کلارینت

اگر به دنبال فراگیری آموزش کلارینت هستید در اولین گام خود یعنی خرید کلارینت به این نکته توجه داشته باشید که هرگز سراغ سازهای بدون نام و نشان و فاقد برند نروید. زیرا که هم سازندگان و هم تعمیرکنندگان اطلاعات جامعی در رابطه با آن ها ندارند و ممکن است با مشکل روبرو شده و حتی درزمینه  فروش کلارینت خود هم نتوانید به موفقیت برسید.

اهمیت جنس چوب کلارینت

به خاطر داشته باشید آنچه تعیین کننده ارزش کلارینت است، جنس چوب آن می باشد نه قیمت کلارینت. پس از آن با مراجعه به مناسب ترین آموزشگاه کلارینت و انتخاب بهترین استاد کلارینت که بتواند با تکیه بر دانش و قواعد و تجربه عالی در این مسیر به تدریس کلارینت پرداخته و نهایتا شما را آمده برای نواختن انواع نت های کلارینت نماید. مسلما لازمه گام های آموزش مبتدی کلارینت پرداختن به آموزش نت خوانی کلارینت و معرفی کلیدهای کلارینت، همچنین شروع سلفژ تمامی صداها و پس از آن سلفژ انواع آهنگ های ساده یک تا چند کتاب نت کلارینت خواهد بود.

اهمیت تمرین

پس از برداشتن نخستین گام ها و گذراندن مراحل مقدماتی، لازم است بدانید در کمتر شدن مدت زمان یادگیری کلارینت نقش پررنگ را خود شما ایفا خواهید نمود که آن تنها با تمرین مکرر میسر می گردد و چنانچه شما با بهترین استاد کلارینت در ایران قدم در این راه گذاشته باشید، باز هم اثربخشی قابل توجه تمرین در پیشرفتتان به وفور حس خواهد شد. بسته به سلیقه شما و نوع ساز انتخابی شما آموزش کلارینت سل، کلارینت باس و … 

روغن کاری کلارینت

پس از آنکه مدتی از کلارینت خود استفاده نمودید و به اصطلاح ساز شما از حالت خشک و ابتدایی خارج شد (جا افتادن ساز)، نیاز است که برای سالم نگه داشتن و تمیز نمودن کلید های کلارینت و پد کلیدها آن را روغن کاری نمایید. کلیدهای کلارینت از جنس فلز بوده و چنانچه مدت زیادی بدون هیچگونه رسیدگی باقی بمانند زنگ خواهند زد. بنابراین برای جلوگیری از زنگ زدگی هر هفته اندازه یک قطره کوچک روغن کلیدِ ساز را بر همه قسم های اجزای مکانیکی کلید استفاده می‌نمایید. علاوه بر این مورد پدهای مربوط به کلیدها نیز ممکن است پس از مدتی دچار چسبندگی شوند. نیاز هست آن ها را نیز هر چند مدت یک بار با کاغذ سیگار مرطوب به گونه ای که آن را روی پد گذاشته و پد را به آرامی فشار دهید و نهایتا کاغذ را به آرامس از زیر آن خارج نمایید. این کار باعث می شود که پدها تمیز شده و هیچگاه شما در فشردن کلیدها مشکل نداشته باشید. (در صورت چسبندگی پدها، فشردن کلید ها سفت و سخت تر خواهد شد). 

چارت انگشتی کلارینت

در انگشت گذاری کلارینت هماهنگی انگشتان در درست قرار گرفتن بر روی کلید ها و سوراخ ها مهم است. حتی این مورد که کدام یک از انگشتان این کار را انجام دهد حائز اهمیت است. تمام نوا و صدای کلارینت بسته به این نکته است که در زمان فشردن کدام کلید همزمان کدام سوراخ باید پوشیده شود. در تصویر زیر تا حدودی می توانید این نکته را درک نمایید اما در مجموع این بخش جزء مواردی است که حتما می بایست آموزش ببینید و یا با مطالعه و دانلود کتاب آموزش کلارینت، صفر تا صد آن را دریابید. 

نواختن کلارینت

 نی کده شما را به دیدن کلیپی از نواختن کلارینت غمگین حسنو (حسنو شنلندیریجی نوازنده ترک) دعوت می‌نماید

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید