هارپ (چنگ)

ساز چنگ ( هارپ :Harp )

چنگ، یا همان هارپ، از جمله سازهایی می باشد که شواهد وجودی آن در تمامی قرن های ایران وجود داشته و چنگ پدالی، و چنگ سلتیک، از انواع این ساز هستند. ساز چنگ، از زمان حکومت هخامنشیان تا دوره سلوکیان یافت شده است. هارپ، نام دیگر این ساز است. 

سیم چنگ

در نخسین گام ها دارای 4 سیم بوده و در دوره ساسانیان به 11 سیم و در دوره اسلامی به 35 رشته سیم مبدل گشت. این ساز به عنوان قدیمی ترین ساز سیمی شناخته شده است و اولین نمونه آن 6هزار سال پیش در خوزستان یافت شده است.

پیشینه ساز چنگ

اگرچه اروپاییان معتقدند نخستین بار چنگ پدالی در قرن 18 میلادی در آلمان ابداع گردیده است اما همان نیز از لحاظ ظاهری همانند چنگ های زاویه دار شرقی ساخته و پرداخته شده اند. امروزه از لحاظ شکل ظاهری دارای 17 نوع الگو و فرم می باشد. نمونه هایی از آن مانند : چنگ منحنی، چنگ زاویه دار، چنگ کندوک، چنگ لیر، چنگ ون و . . . می توان نام برد. موسیقی چنگ تکنوازی بیشتر به سبک جاز ربط پیدا میکند و می‌توان زیباترین آهنگ ها و آلات موسیقی سبک جاز را با آن همراه نمود.

نواختن هارپ

هارپ نوازی در جهان بصورت 8 انگشتی انجام می شود اما نواختن هارپ در ایران براساس شواهد باستانی موجود 10 انگشتی است. معمولا نوازنده هارپ می‌تواند هم نشسته  و هم ایستاده به نواختن آن بپردازد. اما معمولا نواختن هارپ، بصورت نشسته مرسوم و راحت‌تر است.

انواع ساز چنگ ( یا انواع ساز هارپ ) :

1.چنگ – هارپ ارکستری
2.چنگ – هارپ سنتی
3.چنگ – هارپ باستانی
4.چنگ – هارپ تزیینی

از تقسیم بندی عمده در این زمینه همانطور که قبلا هم نام برده شد، میتوان به : چنگ پدالی و چنگ سلتیک اشاره نمود. نواختن آهنگ زیبا با چنگ در صورت تسلط بر آن به سرعت میسر خواهد شد. به راحتی می توان به صدای چنگ غمگین و یا شاد بسته به انتخاب نوازنده دست یافت. 

ساز چنگ
ساز چنگ

اساتید ساز چنگ

از بهترین نوازنده چنگ دنیا : در ایران زنده یاد خانم فرزانه نوایی از چنگ نوازان ماهر که در سال 1383 درگذشت. همچنین سرکار خانم آذرنوش صدرسالک طی سال های متمادی موسیقی هارپ و تکنوازی ساز چنگ را در ارکستر سمفونیک تهران عهده دار بود. فتانه شاهین نیز از اساتید برجسته در این زمینه است.

بازسازی ساز چنگ

همچنین در راستای بازسازی این ساز در ایران و کشور ترکیه افرادی همچون مجید ناظم پور، حامد صغیری، سیامک مهرداد، عبداله عباسی و فکرت کاراکایا (Fikret Karakaya) در کوشش هستند.

آموزش ساز چنگ

شاید بتوان گفت که آموزش ساز چنگ در ایران نسبت به سازهای دیگر، از لحاظ وجود اساتید و حتی هنرجویان، نسبت به سایر آلات موسیقی محدودتر می باشد. بسیاری از نوازندگان یادگیری ساز چنگ را نزدیک به پیانو و گاها سخت تر از ویولن و گیتار دانسته اند. بنابراین مدت زمان یادگیری چنگ در محدوده زمانی یادگیری پیانو بوده و پیچیدگی های مشابه خواهد داشت.

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید