ویولن

ویولن

آشنایی با ویولن

کوک ویولنآموزش ویولن

ویولن، ساز زهی، که همواره محبوبیت ویولا، شکوه و طنین ویولون سل و عظمت و چابکی کنترباس را دربردارد. صدای ویولن، سوپرانو، و کوک ویولن به ترتیب سیم ها از زیر به بم عبارتند از : “می-لا-ر-سل
این کوک معمولا در حالت هایی که شما قادر به نواختن دستگاه های موسیقی شرق باشید، به نسبت دستگاه های موسیقی (ایرانی) تغییر می نماید. آموزش ویولن بعد از سال های اولیه نهایتا شما را به سویی می برد که بتوانید سبک موسیقی خود را مشخص نمایید و اگر متمایل به موسیقی دستگاهی و موسیقی شرقی باشید به سمت ویولن نوازی ایرانی و چنانچه متمایل به موسیقی کلاسیک غرب باشید به سمت موسیقی غربی جهت فراگیری آموزش خود را تعیین و متعاقبا از دانش و مهارت اساتید ویولن حوزه انتخابی خود بهره مند شوید.

صدای ویولن

اگرچه ویولون کوچکترین عضو از گروه سازهای زهی می باشد اما صدای سوپرانوی شگفت انگیز این ساز، آن را از همه اعضای دیگر گروه متمایز می سازد و هرگز کوچکی آن نشان از قدرت کم آن نیست بلکه برعکس، چنان پهنای صوتی خاصی دارد که میتواند تمامی احساسات را دربرگیرد. اصالت این ساز به کشور ایتالیا باز می گردد. تونالیته و طنین ویولون غمگین و ویولون شاد بسته به احساسات و انتخاب شما از نوع قطعات موسیقی تعیین می گردد و این ساز قابلیت القاء هردو حس را به بهترین شکل ایفا می نماید.

اجزای ویولن

مادر ساز ویولون کیست ؟

سازنده ویولن

گاسپارو برتولتی از نوازنده های مشهور کنترباس که برخی او را سازنده ساز ویولن می دانند و براساس شواهد موجود نیز می توان گفت که او از اولین سازندگان ویولون می باشد. صدای این ساز مسحور کننده است و نسل هاست همه شنوندگان و نوازندگان را مجذوب خود ساخته است.

گاسپارو برتولتی

ویولون نوازی

هنردوستانی که علاقه مند به فراگیری آموزش ویولن هستند میتوانند از کتاب آموزش ویولن، که در ژانرهای مختلف موجود هست بهره گیرند و یا با اندکی تحقیق اساتیدی که دارای تخصص و تجربه در این مسیر هستند را بیابند. معمولا هر یک از اساتید روش تدریس موسیقی و الویت بندی آموزشی منتخب خود را دارند و مسلما شیوه تدریس این عزیزان با یکدیگر متفاوت خواهد بود. 

خرید ویولن

اگر واقعا عاشق ویولن هستید و تصمیم خود را برای فراگیری این ساز باشکوه و کامل گرفته اید، وقت آن است که یک ویولن خوب و یک آرشه خوب و مناسب تهیه نمایید.

انتخاب یک ویولن مناسب و خرید بهترین آرشه

برای آنکه ویولونی را انتخاب نمایید که مناسب شما باشد، حتما لازم نیست در ابتدای راه سازی گران قیمت را انتخاب نمایید تنها کافیست که بهترین فروشگاه ساز را پیدا کنید که بتوانید در آنجا چندین ساز و چندین آرشه مختلف را ببینید و امتحان کنید. زیرا ساز ویولون به گونه ای است که حتی 2 ساز همسان هم ممکن است از لحاظ جنس چوب متفاوت از یکدیگر صدادهی داشته باشند.

نکته

پیشنهاد نی کده این است که در خرید ویولون و خرید آرشه از اساتید متخصص مشاوره بگیرید تا به دلیل وجود انواع ویولن در هریک از این فروشگاه ها دچار سردرگمی نشوید. 

اساتید ویولن

اساتید ویولن ایرانی

بی شک هنرمندان و اساتید زیادی در مسیر برپا داشتن و حفظ موسیقی شرقی تلاش نموده اند و هرآنچه از موسیقی با شکوه ایرانی زنده است و سایر هنرجویان هنر دوست میتوانند بیاموزند نشات گرفته از زحمات عالی و پنجه های طلایی این اساتید بزرگ و عالیقدر می باشد.
نی کده با افتخار از نام برخی از این اساتید ارجمند به شرح زیر یاد خواهد نمود:

 • استاد ابوالحسن صبا / استاد پرویز یاحقی / استاد همایون خرم / استاد روح الله خالقی / استاد حبیب الله بدیعی
 • استاد رحمت الله بدیعی / استاد اسدالله ملک / استاد علینقی وزیری / استاد علی تجویدی / استاد مهدی خالدی
 • استاد حسین یاحقی / استاد حسین یوسف زمانی / استاد سیاوش ظهیرالدینی / استاد ابراهیم لطفی
 • استاد سیاوش زندگانی / استاد رضا محجوبی / استاد حسن کامکار / استاد سید مجتبی میرزاده
 • استاد داوود گنجه ای / استاد مجید وفادار / استاد فرید فرجاد / استاد بیژن مرتضوی

و بسیاری دیگر از اساتید ماهر که یادشان همواره گرامی و ارزشمند می باشد.

اساتید ویولن غربی / اساتید ویولن کلاسیک

نیکولو پاگانینی/ آنتونیو لوچو ویوالدی/ یاشا هایفتز/یوهان اشتراوس/ لئوپولد آئر / یوزف یواخیم / میشا المن /ادوار ژودا کولون / فریتس کرایسلر / جورجه انسکو

آندره لیون ماری نیکولاس ریو / جاشوا بل / ایدا هندل / / یهودی منوهین / ایتساک پـِرلمان / ماکسیم الکساندروویچ ونگروف/ سمول یروینیان  (ساموئل یروینیان)

داوید بونگارتس (ملقب به دیوید گرت) / کریل تروسوف / داوید فیودورویچ اویستراخ (پسر او : ایگور اویستراخ نیز از نوازندگان معروف و مدرس ویولن می باشد)

و بسیاری دیگر از اساتید و نوازندگان، مدرسین و رهبران ارکستر که از برترین های ویولن بوده اند.

آموزش ویولن مقدماتی و آموزش ویولن پیشرفته

(آموزش ویولن از مبتدی تا پیشرفته)

ناگفته نماند که بسته به انتخاب و علاقه مندی شما در رابطه با فراگیری آموزش ویولن کلاسیک و یا آموزش ویولن ایرانی پس از سپری نمودن دوره مقدماتی ویولن شامل آموزش تئوری موسیقی، آموزش نت ویولن، آموزش سلفژ و بطور کلی تمامی نکات و بخش های آموزش ابتدایی ویولون، وارد دوره متوسطه ویولن می شویم.

دوره متوسطه ویولن

فراگیری آموزش انگشت گذاری ویولن، آموزش ریتم، آموزش ضرب، آموزش کوک کردن ویولن، چگونگی در دست گرفتن ویولون،  شناخت گام ها و … از جمله مواردی هست که در این سطح می بایست به آن پرداخته شود. مسلما پس از گذراندن جامع و دقیق این دو دوره با تمرین بسیار و حتی بهره مندی از فیلم های آموزشی ویولن و پکیج های آموزشی همانند مواردی که در نی کده برای شما هنردوستان فراهم نموده ایم، همسو با بهره مندی از کلاس های آموزشی ویولون، وارد دوره پیشرفته ویولن شده و اکنون قطعات موسیقی کلاسیک و یا قطعات موسیقی ایرانی را به درستی اجرا نمایید. حتی با استفاده از این پکیج های آموزشی در آموزش ویولن جلسه اول اساتید، میتوانید آماده تر حاضر شوید و به راحتی مفاهیم ابتدایی را درک نمایید.


برای دانلود نت های ویولن میتوانید به بخش “ویولن
آهنگ” نی کده مراجعه بفرمایید

ویولن- آرشه ویولن - کیس ویولن

 لوازم جانبی ویولن

• آرشه ویولن

• زیرچانه ویولن

• بالشتک ویولن

• سیم گیر ویولن

• تاندور ویولن

• گوشی ویولن

• خرک ویولن

• سوردین ویولن

• گریف

• کلیفون ویولن

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید