لوت

لوت (LUTE)

ساز لوت، ساز زهی اروپایی و قدیمی می باشد که دارای یک مضراب چوبی است، صدای لوت، بم است و جنس لوت، به طور کامل از چوب است. به اعتقاد برخی این ساز از همان رود یا بربط ایرانی گرفته شده است. بعدها پا در کشورهای عربی نهاده و به عود مبدل گشته است. صدای لوت، بیشتر برای همراهی (آکمپانیمان) بخش باس در قطعات موسیقی می باشد.

پیشینه لوت

بسیاری از باستان شناسان و محققان گیتار را برگرفته از ساز لوت می دانند. در گذشته در اروپا معمولا لوت دارای 8 سیم (دوبل سیمه) بوده است. به طور کلی بیشتر سازها در اروپا دوبل سیمه بوده اند و با گذشت زمان تغییر یافتند. بیشترین شکوفایی و لوت نوازی مربوط به دوره نوزایی و پس از آن در دوره باروک می باشد. همچنین به عنوان ساز غیرمذهبی نیز در دوره رنسانس نواخته شده و دارای محبوبیت بود.
دوره نوزایی: دوره ای از میانه قرون وسطی تا شروع عصر جدید. در این دوره جنبش فرهنگی و انقلاب علمی و اصلاحات هنری و مذهبی فراوانی شکل گرفت.

اجزای ساز لوت

برروی صفحه ساز لوت، حفره ای برای خروج صدای ساز وجود دارد. این حفره نیز با یک صفحه مشبک پوشانده شده و جایگاه آن زیر سیم ها و نام آن رز (ROSE) می‌باشد. معمولا جنس چوب صفحه رویی از صنوبر و کاسه طنینی ساز مشابه اشک ساخته می شود. همچنین چوب پشت لوت نیز از چوب های سخت نظیر : رزوود (بلسان بنفش)، آبنوس، گیلاس، افرا است.

نوازندگان ساز لوت

بهترین نوازندگان لوت به عقیده برخی از محققان به شمال آلمان تعلق داشته اند. از نوازندگان لوت می توان به : Marx Unverdorben اشاره نمود. (مارکس/ مکس آنوردوربن) : سازنده و نوازنده ساز لوت که اصالتا آلمانی بوده و نمونه ساز لوت او را می توانید درمقابل ملاحظه نمایید. 

سازنده لوت

لاکس مالر (LAX MALER) اولین فردی که ساز لوت را به صورت استاندارد خلق نمود. او در بولونیا (شمال ایتالیا) در سال‌های 1518 تا 1559 می زیست. در مقابل می توانید تصویر اولین ساز او را مشاهده نمایید

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید