لوت

New Page 1

لوت
ساز لوت
(LUTE)، ساز زهی اروپایی و قدیمی می باشد که دارای یک مضراب چوبی است. به اعتقاد برخی این ساز از همان رود یا بربط ایرانی گرفته شده است که بعدها پا در کشورهای عربی نهاده و به عود مبدل گشته است. در گذشته در اروپا معمولا لوت دارای 8 سیم (دوبل سیمه) بوده است. به طور کلی بیشتر سازها در اروپا دوبل سیمه بوده اند و با گذشت زمان تغییر یافتند.
بیشترین شکوفایی و لوت نوازی مربوط به دوره نوزایی و پس از آن در دوره باروک می باشد. همچنین به عنوان ساز غیرمذهبی نیز در دوره رنسانس نواخته شده و دارای محبوبیت بود.
دوره نوزایی : دوره ای از میانه قرون وسطی تا شروع عصر جدید. در این دوره جنبش فرهنگی و انقلاب علمی و اصلاحات هنری و مذهبی فراوانی شکل گرفت.

صدای ساز لوت بم بوده و بیشتر برای همراهی (آکمپانیمان) بخش باس در قطعات موسیقی می باشد.
بسیاری از باستان شناسان و محققان گیتار را برگرفته از ساز لوت می دانند.
جنس لوت به طور کامل از چوب بوده و برروی صفحه آن حفره ای برای خروج صدای ساز وجود دارد که این حفره نیز با یک صفحه مشبک پوشانده شده و جایگاه آن زیر سیم ها و نام آن رز ( (ROSE می باشد. معمولا جنس چوب صفحه رویی از صنوبر و کاسه طنینی ساز مشابه اشک ساخته می شود. همچنین چوب پشت لوت نیز از چوب های سخت نظیر : رزوود (بلسان بنفش)، آبنوس، گیلاس، افرا است.
 

New Page 2

بهترین نوازندگان لوت به عقیده برخی از محققان به شمال آلمان تعلق داشته اند. از نوازندگان لوت می توان به :
Marx Unverdorben اشاره نمود.
(مارکس/ مکس آنوردوربن) : سازنده و نوازنده ساز لوت که اصالتا آلمانی بوده و نمونه ساز لوت او را می توانید درمقابل ملاحظه نمایید.
 

New Page 3

سازنده لوت: لاکس مالر (LAX MALER) اولین فردی که ساز لوت را به صورت استاندارد خلق نمود. او در بولونیا (شمال ایتالیا) در سال های 1518 تا 1559 می زیست. در مقابل می توانید تصویر اولین ساز او را مشاهده نمایید

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید