قیچک

New Page 1

ساز قیچک
قیچک با نام دیگر غیژک، ساز زهی آرشه ای می باشد که قیچک نوازی در موسیقی ایرانی شکل گرفته است و خاستگاه این ساز در نواحی جنوب شرقی ایران و بیشتر در سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان قرار دارد. همچنین در شمال افغانستان و در بخش موسیقی سنتی آنها قیچک مورد توجه و استفاده قرار می گیرد.
کاسه طنینی آن از جنس چوب گردو و بعضا توت می باشد و 4 سیم قیچک، فلزی هستند که بر روی آن تعبیه شده اند. همچنین در این ساز از جنس پوست آهو و گوسفند استفاده می شود.
نواختن قیچک مشابه ویولن سل می باشد. بطوری که در اندازه بزرگتر قیچک که به آن قیچک بم می گویند از آرشه ویولن سل استفاده می شود.
 

New Page 2

یکی از سازندگان قیچک، حسین قلمی متولد 1328 گلپایگان می باشد.
از اساتید سیستانی هم میتوان به زنده یاد "علی محمد بلوچ" معروف به علیوک اشاره نمود که هم در نواختن قیچک سیستانی (قیچک بلوچی) و قیچک زابلی، منحصر به فرد و هم در آموزش ساز قیچک به هنردوستان این ساز بسیار چیره دست بود. او یکی از پیشکسوتان موسیقی قیچک در بلوچستان بوده که ساز قیچک بلوچی را به مقام والایی رسانده است.
 

New Page 3

انواع قیچک
پس از مدتی کوک ساز قیچک و ساختمان ساز قیچک تکمیل تر شد و علاوه بر شنیدن صدای آن در موسیقی نواحی ایران (موسیقی که در آن نواها، نغمه ها و نواختن سازهای ایرانی رواج دارد) و با حمایت سازمان فرهنگ و هنر بلاخره پای این ساز به تکنوازی ها و ارکسترها نیز باز شده و انواع ساز قیچک در 3 پیکر رونمایی شد.
1. قیچک سوپرانو
2. قیچک آلتو
3. قیچک باس
هر سه مورد در وسعت صوتی حدودا سه اّکتاو هستند. معمولا قیچک سوپرانو در تکنوازی ها کاربرد دارد و دو نوع دیگر در ارکستر ها برای همنوازی ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. ناگفته نماند که در ارکسترها گاها ممکن است تکنوازی قیچک آلتو یا باس هم شاهد باشیم. پس از تلاش ها نهایتا آرشه مورد استفاده در قیچک به استاندارد آرشه ویولن رسید و اکنون دقیقا آرشه ها همانند یکدیگر می باشند.
 

New Page 4

تفاوت قیچک و کمانچه
کمانچه و قیچک از نظر شکل ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند. کمانچه کاسه طنینی گرد و قیچک کاسه طنینی چتری مانند دارد.
دسته کمانچه کشیده و بلند و دسته قیچک کوتاه می باشد. کمانچه دارای پایه ای برای قرار گرفتن روی زمین دارد و قیچک فاقد هرگونه پایه است. همچنین این دو ساز از لحاظ کوک و پوست، آرشه و سایر اجزای تشکیل دهنده تفاوت هایی دارند.
صدای ساز قیچک از صدای ساز کمانچه بم تر می باشد.

در ویدئو زیر می توانید تفاوت های صدایی دو ساز قیچک و کمانچه و همنوازی این دو ساز با هم را مشاهده نمایید.

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید