قانون

قانون (Qanun)

قانون، با بدنه ذوزنقه شکل که می توان گفت پیشینه ساز قانون، به سده های میانی (قرون وسطی) باز می گردد. نوازندگان ساز قانون ایرانی می توانند با استفاده از قابلیت های صدای ساز قانون، بسیاری از گوشه های زیبای موسیقی ایرانی را بوسیله این ساز بنوازند و بهترین اجرای ساز قانون را داشته باشند. همچنین تمامی ظرایف نغمه های ایرانی را درآن نمایان سازند. اما به دلیل پیروی ناآگاهانه از قانون نوازی (نوازندگی قانون) عربی امروزه قانون بسیار مشابه موسیقی عربی نواخته می شود. قانون، از خانواده سیتار (ساز زهی زخمه ای هندی می باشد) است که با دو انگشت سبابه و دو مضراب حلقه ای شکل که به دور انگشتان بسته می شود. معمولا بصورت تک نوازی ساز قانون نواخته می شود. این ساز در کشور ترکیه هم به محبوبیت رسیده و معمولا ساز قانون ترکی مانند نوع معمولی آن، دارای 72 سیم است.  

قانون

قانون

آموزش قانون

در گام های ابتدایی چنانچه به میزان علاقه مندیتان در این زمینه اطمینان ندارید پیشنهاد می شود به خرید ساز قانون دست دوم روی آورده و سپس آموزش ساز قانون را فراگیرید. استاد شما با توجه به تجربه و شناخت خود می تواند بهترین راهنمای خرید ساز قانون شما باشد. همچنین با خرید کتاب آموزش ساز قانون یا دانلود کتاب آموزش ساز قانون (مانند : دانلود کتاب آموزش ساز قانون ملیحه سعیدی) می‌توانید اطلاعات زیادی در رابطه با انتخاب خود کسب نموده و تصمیم گیری نمایید. مدت زمان یادگیری ساز قانون بسته به استعداد و تمرین هنرجو و سبک آموزشی استاد محترم متغیر خواهد بود.

مخترع ساز قانون کیست؟

سرچشمه این ساز همانند بسیاری از آلات موسیقی دیگر نامشخص و تاریک مانده است و مدعیان هیچگونه دلیل و برهانی بر ادعای خود ندارند. بسیاری آن را به افلاطون اختصاص داده اند و بسیاری دیگر فارابی را مخترع قانون می دانند و برخی معتقدند اولین نشانه های موجودیت آن به موصل واقع در خراسان باز می گردد و اما براساس شواهد، از خاور نزدیک (آسیای غربی : کشورهای شبه جزیره بالکان) به اروپا آورده شده و در آنجا با مکانیزه کردن آن بزرگترین ساز کلاویه دار سیمی را پرداخته و ساخته اند. امروزه بهترین سازندگان ساز قانون، سازندگان ساز قانون مصری (قانون سازان مصری) هستند.  

ساز قانون
ساز قانون

اساتید ساز قانون

زنده یاد فرامرز رضاپور
زنده یاد فرامرز رضاپور
سیمین آقارضی
پریچهر خواجه
بهروز قنسولی
بهروز قنسولی
ملیحه سعیدی
فرامرز بشارتی
فرامرز بشارتی

تفاوت ساز قانون و سنتور

ساز سنتور و قانون هر دو زهی زخمه ای هستند. از لحاظ ظاهر هر دو ساز کاملا شبیه به هم هستند. هر دو دارای خرک هستند و اما از لحاظ ساختمان خرک و اجزای تشکیل دهنده بایکدیگر متفاوت هستند. پرده گران،  ابزاهای کوچک فلزی در سمت چپ قانون جهت کوک سیم ها وجود دارند که این مورد در سنتور وجود ندارد. همچنین پوست هایی از جنس ماهی، شتر، گوساله برروی صفحه رویی قانون وجود دارد که تفاوت بارز میان سنتور و قانون است. خلق موسیقی های متنوع مانند تکنوازی قانونِ غمگین و یا خلق آهنگ شاد با ساز قانون (قانون نوازی شاد) در گرو حس و حال نوازنده و بسته به سبک هنری کشوری است که نوازنده به آن تعلق دارد.

دانلود موسیقی ساز قانون

تکنوازی قانون آیتاچ دوغان (نوازنده قانون ترکیه ای)

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید