فلوت

فلوت (Flute)

فلوت، یکی دیگر از سازهای بادی چوبی، که برخلاف دیگر سازهای بادی دارای قمیش یا زبانه نمی باشد و جنس فلوت، در گذشته بیشتر از چوب بوده است و در دسته بندی سازها، در دسته سازهای چوبی تقسیم بندی می شود اما امروزه معمولا از آلیاژ نیز در ساخت و پرداخت آن بهره می گیرند.

ویژگی های فلوت

صدای فلوت، برخلاف دیگر سازهای قمیشی که از لرزش قمیش تولید می شوند، با نوسان دمیدن هوا بر تیغه (لبه دهانی فلوت) تولید می شود. می توان گفت که امروز بیش از آنکه فلوت‌را براساس جنس آن تفکیک نمایند بر اساس‌ نحوه تولید صدای فلوت، تقسیم بندی می نمایند. ناگفته‌نماند که نی از هم خانواده های فلوت می باشد. نوازنده فلوت را فلوت نواز، فلوتر، فلوتنیست و فلوتیست نیز می‌نامند. از دید افراد بسیاری نواختن فلوت غمگین و متعاقبا صدای فلوت غمگین است. اما این تصور اشتباه است و صدای فلوت بسیار زیبا و دلنشین می باشد. 

اما تفاوت نی و فلوت در چیست ؟

لطفا به کلیپ پیوست شده در رو به رو توجه بفرمایید

تاریخچه ساز فلوت

بر اساس شواهد موجود، فلوت حدودا قدمتی ۵۰.۰۰۰ ساله دارد و یکی از سازهای باستانی محسوب می گردد. چین یکی از قدیمی ترین کشورهایی است که در ساخت فلوت و نواختن فلوت پیشگام بوده است‌. در چین فلوت دارای انواع متفاوتی است:

دیزی (Dizi) : فلوتی از چوب بامبو که‌مورد استفاده در موسیقی سنتی و اپرا می باشد.

کیائو (xiao) : فلوت قدیمی که به صورت عمودی نواخته می شود.

کودی (koudi) : از اساتید سازنده فلوت دیزی آن را ساخت و بسیار نازک و کوچک می باشد.

پای کیائو (paixiao) : امروزه این ساز در اروپا نیز طرفداران زیادی دارد. نت فلوت بر اساس کلید فلوت که کلید سل‌ می باشد نوشته می شود. علاوه بر کشورهای نامبرده، هند و پاکستان نیز در زمره کشورهای پرطرفدار نوازندگی فلوت هستند. نوعی از فلوت هندی نیز با‌ نام بانسوری وجود دارد که فلوت نوازی بانسوری اریب است. مصریان‌ باستان نیز با نوای فلوت آشنا بوده اند و در آنجا نیز این ساز یافت شده است.

فلوت آبیک

از قدیمی ترین‌فلوت با نام فلوت آبیک می توان یاد نمود و از جدیدترین فلوت با نام فلوت بوهم ساخته شده است. فلوت بوهم فلوت‌کلید دار می باشد که جنس آن از مس و روی در سطح مبتدی، از نیکل یا نقره در سطح متوسط و در سطح حرفه ای از طلا نیز است. نواختن فلوت کلید دار با فلوت چوبی متفاوت بوده و آموزش نواختن فلوت چوبی به مراتب آسان تر از آموزش نواختن فلوت کلید دار می باشد.  

انواع فلوت

فلوت در انواع مختلفی تقسیم بندی می گردد که صدای انواع فلوت کاملا با یکدیگر متفاوت است. حتی صدای فلوت ایرانی و ساخت فلوت ایرانی متفاوت از سایر کشورها همچون چین می باشد.
انواع فلوت عبارتند از :
فلوت ریکوردر
فلوت پیکولو
فلوت سوپرانو
فلوت آلتو
فلوت تنور
فلوت باس

فلوت پیکولو‌ در اندازه کوچک و دارای صدایی نافذ و قوی که صدای آن حدودا ۱ اکتاو از صدای فلوت معمولی زیرتر است. 

نواختن فلوت

نواختن فلوت ریکوردر از همه انواع دیگر فلوت ساده تر می باشد و معمولا برای نواختن ملودی های فلوت شاد از آن استفاده می‌گردد. از ویژگی های فلوت ریکوردر، سبکی وزن این ساز و اندازه کوچک آن است که حتی در جیب شما نیز جا می شود. نواختن و یادگیری فلوت ریکوردر از همه سازهای دیگر آسان تر می‌باشد.

آموزش فلوت

آموزش زدن فلوت ریکوردر مناسب برای کودکان نیز می باشد. کتاب آموزش فلوت برای کودکان یکی از منابعی است که می تواند راهنمایی برای اساتید خصوصا در اولین گام ها باشد. کتاب های بسیاری برای آموزش فلوت به کودکان وجود دارد که هر کدام در رده های سنی مشخص قرار دارند. همچنین خرید فلوت برای کودکان نیازمند توجه است، چرا که صدا و اندازه و وزن ساز می تواند در علاقه مندی یا حتی دلزدگی آن ها نقش مهمی داشته باشد و همینطور در ابتدا می توان از ساده ترین های نت فلوت ریکوردر برای آموزش استفاده نماییم.

آموزش فلوت

چگونه فلوت بنوازیم؟

یکی از ارکان اساسی در آموزش فلوت زنی، نحوه نفس گیری می باشد. معمولا با تمرین و فراگیری جزئیات صحیح این فرآیند از استاد فلوت خود می توانید به این امر نائل آیید که نفس گیری چگونه تنها از طریق بینی انجام گرفته و از طریق لب خارج گردد‌ و چگونه با کنترل نفس خود بتوانید به بهترین شکل ملودی و نت موسیقی فلوت خود را اجرا نمایید.  

اجزای فلوت

معمولا فلوت دارای ۳ بخش است.
• بخش بالایی فلوت
• بدنه
• و بخش انتهایی فلوت
جنس بدنه در صدای فلوت تاثیر به سزایی دارد. حتی می توان گفت جدا از اینکه فلوت فلزی باشد یا چوبی، نوع فلز و چوب و حتی قطر آن ها نیز در صدای فلوت تاثیرگذار است.
 

 

 

نوازندگان فلوت

از نوازندگان ایرانی فلوت می توان به : محمدرضا گرگین زاده – منوچهر لشگری – عباس خوشدل – محمدعلی لقاء – فیروزه نوایی – کمال طراوتی – فروغ کریمی – ایراهیم نظری سنگرودی – حسن رادمرد – ناصر رحیمی – کامبیز روشن روان اشاره
نمود. از سایر نوازندگان فلوت نیز : سر جیمز گال وی – یوسف عبداللطیف – اریک آلا دالفی جونیور – آلبرت فرانتس دوپلر – و . . .بسیاری از این نوازندگان تجربه تکنوازی فلوت در ارکسترها را داشته اند.

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید