فاگوت

فاگوت

فاگوت، سازی بادی و چوبی می باشد و نام دیگر این ساز باس، می‌باشد و در کشور های انگلیسی زبان آن را باسون، نیز می‌نامند و صدای فاگوت، همانند صدای ویولن سل می‌باشد. فاگوت ساختمانی مشابه کلارینت دارد. بدنه آن مخروطی شکل بوده که زبانه ها از طریق لوله های نازک به بدنه متصل هستند. فاگوت، دارای قمیش دو زبانه است.

کلید فاگوت

فاگوت، در دوره های مختلف از لحاظ تعداد کلید ها و ساختمان و ساختار ساز تغییرات بسیاری را پشت سر نهاده است. نهایتا به شکل امروزی که فاگوت مدرن می باشد نائل آمده است. این تغییرات خصوصا در قرن 18 و اوایل قرن 19 که ساز فاگوت دارای مشکلات آشکاری بود آغاز گردید.

کلیدهای فاگوت:

کلیدهایی که در کوک فاگوت تاثیرگذار هستند عبارتند از :کلید فا / کلید دو / کلید سُل.

باسونیست

نوازنده ساز باسون را باسونیست می نامند.

ویژگی‌های فاگوت

طول لوله فاگوت، کمتر از 3 متر می باشد و معمولا بخشی از آن به طرف داخل خمیده شده است. ساز فاگوت توانایی اجرای قطعات موسیقی در 3 اکتاو را دارد. صدای فاگوت، صدایی گرم می باشد که معمولا شنوندگان این ساز دلنشین آن را با صدای باریتون مردان مقایسه می کنند.

تاریخچه فاگوت

دولسین، سازی که همانند فاگوت ها چوبی و بادی و دو زبانه است. دارای بدنه مخروطی شکل با لوله های باریک که بخشی از آنها دارای خمیدگی(برروی خود ساز) هستند. منشاء تولد دولسین مشخص نمی باشد اما در قرن 16 میلادی در اندازه های متفاوت از سوپرانو تا باس آن موجود بود.

دولسین

دولسین، دارای 8 سوراخ و یک کلید بود و تنها توانایی اجرای گام های مشخصی را داشت و در پروه نوازی ها معمولا صدای باس گروه را تقویت می نمود. حتی در ایتالیا در همین بازه تاریخی این ساز را “فاگوتو” نیز نامیدند. دولیسین را پدر تمامی سازهای فاگوت می دانند. دولسین هرگز با سازهای دیگر جایگزین نشد. این ساز جایگاه خود را به گونه ای حفظ نمود که در قرن 18 باخ نیز از آن استفاده نمود. و اما کسی که بیشترین تغییر را در باسون ایجاد نمود “مارتین هاتتر” بود. 

انواع فاگوت

انواع فاگوت، عبارتند از: سیستم هکل و سیستم بافِت می باشد. در اغلب مناطق از سیستم هکل استفاده می شود. این در صورتی می باشد که برای بار اول در امریکای لاتین، بلژیک و فرانسه از سیستم بافت استفاده گردید. از دیگر انواع باسون میتوان به گالاندرونوم نیز اشاره نمود که توسط سازندگان زیادی ساخته و پرداخته شده است. 

نی کده شما را دعوت به تماشا دو کلیپ دیدنی از ساز فاگوت می‌نماید

دو نوازی ساز فاگوت و کنترفاگوت

شنیدن صدا و دیدن تصویر فاگوت (باس)

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید