عود

عود (OUD)

بربت، یا همان بربط، و رود، یا همان عود، OUD، و لوت، هم از نام های دیگری هست که به این ساز اختصاص یافته است. پیشینه بربت، براساس اکتشافات موجود از دوره سومر و اور به 5000 سال پیش رسیده است. و جزء سازهای زهی زخمه ای می باشد که در دوره اسلامی (2000 سال پیش) از مصر به ایران و عربستان هم راه پیدا کرد. بربت، در دوره اسلامی تکامل یافت و از از چین تا اندلس (یکی از 17 بخش خود مختار کشور اسپانیا) گسترش یافت. انواع ساز عود در ایران به دو نوع تقسیم می گردید : 1. ساز عود با کاسه ی بزرگ و دسته کوچک. 2. ساز عود با کاسه کوچک و دسته بزرگ.

بربت

بربت، بم ترین ساز در میان سازهای زهی ایرانی می باشد. دارای یک مضراب است که در ایام گذشته از پر عقاب، پر مرغ، پر طاووس و امروزه بیشتر پلاستیکی است. صدای ساز عود بسیار قوی و جذاب و گرم بوده به طوری که هم تکنوازی عود و هم اجرای گروهی آن دلنشین می باشد.

زریاب

در اسپانیا در زمان حکومت عبدالرحمان دوم بر اندلس، از نوازنده ای ماهر به نام کمال الدین زریاب دعوت می گردد. او در سراسر این کشور، ساز بربط را رواج داده و متاثر از همین ساز و ترکیب آن با تار، گیتار پدید می آید که همه ساله در اسپانیا بزرگداشتی به نام زریاب برگزار می شود. بربت، در معنا همان رود، می باشد که در ادبیات عرب آن را عود، نامیدند و دلیل آن جنس ساز عود است. (در زبان عربی العود به معنای چوب می باشد).

عود (OUD)

آشنایی با با ساز عود یا بربط

ابعاد ساز عود در طول آن 85 سانتی متر می باشد. نحوه نگهداری ساز عود افقی و جایگاه آن روی ران پا می باشد. امروزه عود عربی بیشتر از بربط ایرانی محبوبیت یافته و مورد توجه قرار گرفته است. در این ساز هم همانند همه سازهای دیگر علم الکترونیک وارد شده و عود الکتریکی را خلق نموده است.

خرید و یادگیری عود

خرید ساز عود می بایست با توجه به سبک علاقه مندی شما و سلیقه موسیقیایی شما و به ویژه با دریافت راهنمایی از اساتید مجرب صورت گیرد. زیرا انواع متفاوتی داشته و همان میتواند موجب علاقه مندی بیشتر شما به این ساز و حتی دلزدگی شما گردد. علاوه بر این قیمت ساز عود شما هم برمبنای نوع آن تعیین می گردد. مدت زمان یادگیری عود با میزان زمان تمرین عود ارتباط مستقیمی دارد و مانند همه سازها هرچه تمرین بیشتر یادگیری سریعتر خواهد بود. 

آشنایی با با ساز عود یا بربط

تفاوت عود و بربط

همانطور که اشاره شد بم ترین ساز زهی زخمه ای ایرانی “بربط” می باشد. این ساز با انتقال به کشورهای عربی به علت شکل ظاهری آن که از چوب بود به “عود” تغییر نام پیدا کرد. اما تفاوت هایی بین این دو ساز هم متعاقبا ایجاد شد. بربط نوازی از جهاتی دارای تفاوت هایی با عود نوازی است. در بربط کاسه ی ساز کوچکتر بود و نشان از ذوق و ظرافت و سلیقه هنرمندان و سازندگان عود ایرانی دارد. همچنین از لحاظ سونوریته هم با یکدیگر تفاوت هایی دارند. بربط دارای امکانات اجرایی بیشتری است و سهولت نوازندگی را به جهت اندازه خود در بر می گیرد.

تفاوت عود و بربط

بربت نوازان و اساتید عود ایران

نکیسا (چنگ نواز و خواننده و موسیقی دان دوره ساسانی)

بامشاد (نوازنده ی چیره دست و موسیقی دان دوره خسروپرویز دوم-ساسانی)

رامتین یا رامنین ( از اساتید و واضع ساز چنگ بوده که در بربط نوازی دست داشته و موسیقی دان به نامی همچون باربد و نکیسا بوده است)

باربد ( باربَد – باربادیوس – بیربادیوس یکی از حاذق ترین نوازندگان بربط، موسیقی دان، خواننده و شاعر دوره ساسانی که می توان از او به عنوان نفر اول در این زمینه یاد نمود)

اجزای ساز عود

معمولا نحوه ی ساخت ساز عود بصورت تئوری قابل انتقال نمی باشد. زیرا که دارای جزئیات بسیاری بوده و ساخت هربخش آن نیازمند ریزکاری و تخصص لازم و همچنین تجهیزات چوب بُری و … می باشد. همانطور که در تصویر زیر ملاحظه میفرمایید بخش های زیادی در این ساز وجود دارد که هربخش به نوع خاصی ساخته و پرداخته می شود.

بهترین نوازنده عود دنیا

مسلما در هر کشور خصوصا : ایران، عربستان، آفریقا که ساز عود رواج قابل توجهی داشته است نوازندگان خاصی هم رشد و نمو داشته اند. هنرمندان و اساتید دوستدار این ساز که به آموزش ساز عود پرداخته و هنرجویان متفاوتی که خواستار فراگیری آموزش ساز عود یا بربط هستند و می توانند از این اساتید هنردوست بهره مند گردند. از نوازندگان عود عبارتند از: منصور نریمان، حسن منوچهری، محمود رحمانی پور، عبدالوهاب شهیدی، اکبر محسنی. اخیرا افرادی همچون حسین بهروزی نیا، ارسلان کامکار، محمد فیروزی، و … . به عنوان مثال با دانلود عود نوازی منصور نریمان می توانید نمونه صدا و شاهکار نوازندگی او را دریابید.

آموزش گام به گام عود

مسلما همانند پروسه یادگیری هر ساز می بایست در یادگیری عود هم ابتدا مباحث اولیه فراگرفته شود. این مباحث مانند : جایگاه هریک از نت های عود اسم سیم های عود و ترتیب سیم های عود فراگیری آموزش نت خوانی عود نحوه انگشت گذاری عود دانلود کتاب آموزش عود و یا پکیج آموزش عود جهت کمک به فراگیری تئوری ساز عود می باشد. و پس از گذران دوره مقدماتی خوب است که نحوه بستن سیم عود هم فراگیرید.

آموزش انواع عود

آموزش عود، نیز دارای انواع مختلفی می باشد. عود نوازی ترکی، آموزش عود عربی، آموزش عود بحرینی، آموزش عود بندرعباس (با نوع ساز عود بندری) و . . . که حتی هریک از این موارد دارای حالت های متفاوت (عود نوازی غمگین و عود نوازی شاد) هستند. بسته به اینکه شما طرفدار کدام موسیقی باشید، به طبع آن، می بایست ساز خود را خریداری نمایید و استاد مجرب همان زمینه موسیقیایی را پیدا و نزد او آموزش گیرید.


دانلود آهنگ عود ترکیه ای (Kanun Ve Ud İle) با همراهی قانون

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید