طبله / طبلا

طبله / طبلا

یکی از سازهای کوبه‌ای در موسیقی طبله، طبلا، Tabla، نام دارد. این ساز از سازهای کهن هندوستان و افغانستان (پاکستان و بنگلادش) محسوب می‌شود. پیشینه این ساز به قرن 18 میلادی باز‌می‌گردد. پوست طبله، از پوست آهو بوده که معمولا توسط نوار چرم دور دوزی شده، این پوست بر روی ساز قرار می‌گیرد.

طبله

اجزای طبله

ساز طبله، شامل 2 طبل دستی می باشد که از لحاظ اندازه با یکدیگر متفاوت هستند. یکی از طبل‌ها کوچکتر و دیگری بزرگتر است.

دایان

دایان، نام طبل کوچک است که معمولا نوازنده طبله، به ویژه اگر راست دست باشد، آن را با دست راست (دست اصلی) می‌نوازد. در اصل طبل دایان باید در سمت راست نوازنده باشد مگر آنکه نوازنده چپ دست باشد. از نام‌های دیگر این طبل بزرگ می‌توان به: داهینا و دایا نیز اشاره نمود.

بایان

بایان، نام طبل دیگر است که از دایان بزرگتر بوده و معمولا صدای بم‌تری نسبت به آن دارد. معمولا جنس بایان، گل رُس و چوب می‌باشد. در مواردی نیز این طبل از مس (طبل بایان گران)، برنج (طبل بایان رایج)، آلمینیوم (طبل بایان ارزان) خلق می‌شود.

سمت راست دایان، سمت چپ بایان، می باشد

دانستنی های طبله

طبله، از 3بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از: سیاهی، کناری، میدان می باشد.

                                                            *نی‌کده در زیر به توضیح هریک از موارد می‌پردازد*

سیاهی

در مرکز هر طبله یک دایره‌ی سیاه وجود دارد که می‌توان آن را نقطه‌ای عطف در شفافیت و جوهر صدا و مدلاسیون طبله دانست. این بخش از ترکیب موادی همچون: ذرات آهن، چسب، صمغ،برنج، پودر ذغال، خمیر آرد گندم است. این مواد سبب ایجاد خمیری سیاه رنگ می‌شوند. این ترکیب معمولا بصورت لایه لایه به ساز اضافه می‌گردد. پس از خشک شدن هرلایه، این بخش توسط سازنده طبله، صیقل داده شده و مجدد لایه ای دیگر ریخته خواهد شد.

کناری

پوست طبلا، دو لایه می باشد. در قسمت کناری ساز، معمولا پوست دیگری روی پوست اصلی آن کشیده می‌شود. در دایان عمده صدا از این قسمت خارج می‌‌گردد. این بخش شامل پوست چرم افقی جهت بسته شدن پوست اصلی ساز است. همچنین پوست چرم عمودی جهت ارتباط میان پوست دهانه اصلی با بخش زیرین ساز می‌باشد.

میدان

ناحیه‌ای که مابین قسمت سیاهی و کناری قرار دارد: میدان نام دارد.

گدی

معمولا نوازندگان طبلا، از بالش‌هایی گیاهی و گردی در زیر ساز استفاده می‌نمایند. این بالش‌ها جهت ثابت نگه داشتن طبله در هنگام نواختن استفاده می‌شود. نام این بالش‌های گیاهی: گِدی (Gedi) است.

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید