شیپور

شیپور (Bugle)

شیپور، که نام دیگر آن بوق، می باشد یکی از ساده ترین سازهای بادی برنجی، است و ساز شیپور، هیچگونه کلید، دکمه و پیچی برای تغییر فرکانس صدا ندارد. کوک شیپور، هم به همین واسطه مطرح نخواهد شد. تغییر نت ها، نواختن شیپور، و تغییرات صدادهی این ساز بیشتر از طریق حرکات لب و دهان نوازنده شیپور حاصل می گردد. بیشترین کاربرد این ساز در گذشته، در موسیقی های نظامی، رزمی و یا جهت خبررسانی و بعدها در مراسم های مذهبی و حتی تعزیه ها بوده است. جنس شیپور معمولا از فلز مانند برنج و یا آلیاژهای مشابه می باشد و طول لوله صدایی این ساز خصوصا در قیمت میانه به انتها، طویل است.

ویژگی‌های شیپور

دهانی شیپور، پیاله ای بوده و انتهای آن شیپوری است. معمولا طول و اندازه شیپور، بسته به نوع ساخت ساز شیپور، دارد. چرا که ساخت شیپور، متفاوت بوده و در برخی از آنها یک خم برخی دیگر دو یا چند خم دارند. معمولا طول هر شیپور از 2 متر تا 30 سانتی متر متغیر می باشد و این تنوع برخواسته از خم های ایجاد شده در لوله صدادهی ساز است.

کاهش حجم شیپور

سازنده شیپور، با هدف کاهش حجم شیپور، این خم ها را در آن ایجاد می ‌نماید که طول آن را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. کرمیل ها، کَرناهای بلند نقاره خانه ها و سایر کَرناها، و نهایتا تمامی بوق های برنجی از هم خانواده شیپور محسوب می شوند. اگرچه هریک از این سازها از لحاظ اندازه و رنگ صوتی و شکل از یکدیگر متمایز هستند اما همگی در یک طبقه از دسته بندی آلات موسیقی جای می گیرند.

هم‌خانواده‌های شیپور

بر اساس برخی مستندات موجود سازهای اروپایی از جمله ساز هورن، توبا، ترومبون، و ترومپت ها همگی در دسته سازهایی هستند که با تکامل و تغییرات ایجاد شده در خانواده شیپور تولد یافته اند. ساز کورنت نوع کلیددار شیپور و ساز ساکسیفون نوع تکمه ای(دکمه دار) شیپور است. نت شیپور تنها بر 5 قسم است که بم به زیر عبارتند از :

دو، سل، دو، می، سل.

پیشینه شیپور در ایران

در دوره پیش از اختراع خط که حدودا به 34 قرن پیش از میلاد باز می گردد، شهری در خوزستان با نام “چوغامیش” وجود داشته است. نخستین بار اختراع خط و کتاب را به این شهر نسبت داده اند. در آنجا مُهرنگاره های خنیاگری وجود داشته است که نشان از یک مجلس بزم باستانی دارد. در آن مجلس فردی آوازخوان، فردی نوازنده تنبک، فردی نوازنده چنگ و دیگری نوازنده شیپور است. این یکی از معتبرترین و بزرگ ترین آثار حک شده که نشان از قدمت و تاریخچه شیپور دارد، می باشد. 

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید