شورانگیز

شورانگیز

نخستین بار شورانگیز، با پیشنهاد علی تجویدی، و به همت ابراهیم قنبری مهر، سازی تلفیقی از سه ساز : سه تار، تار، تنبور ساخته و پرداخته شده است. جز در تعداد محدودی تفاوت (تفاوت ها اغلب در ویژگی های صوتی این دو ساز است)، بیشتر مشابه سه تار می باشد. کاسه شورانگیز، از نوع کاسه تنبور ساخته شده است و طنین صدای آن مرتبط با کاسه و پوستی می باشد که بر روی ساز وجود دارد.

صدای شورانگیز

صدای شورانگیز، از صدای سه تار بم تر می باشد. شروع وسعت صوتی آن از نت دو و خاتمه آن نت می کُرُن است. می‌توان گفت که بین اعضای خانواده این ساز (سازهای مشابهی همچون تار، سه تار و …)، شورانگیز دارای صدای حجیم تر و پرطنین تری می باشد. این ساز دارای 6 سیم است. سیم اول و دوم در آن به یکدیگر چسبیده اند و دارای 20 پرده می باشد. همچنینی دارای 6 گوشی جهت تنظیم کوک شورانگیز، است.

نواختن شورانگیز

شوانگیز در دسته سازهای زهی مضرابی قرار می گیرد. حسین علیزاده در برخی قطعات خود از این ساز بهره گرفته است. آثاری همچون ماه و مه، باده تویی، و … . در پایان این بخش نی کده می توانید تماشاگر نواختن شورانگیز توسط استاد حسین علیزاده بوده و لذت ببرید.

خلق شورانگیز

هم اکنون کارگاه های زیادی برای ساخت ساز شورانگیز وجود دارند. یکی از آن ها کارگاه هرمز ملک شاهی می باشد که مدل های گوناگونی از این ساز را عرضه می نماید. فراگیری آموزش شورانگیز خاص بوده و در یافتن اساتید شورانگیز نسبت به اساتید سایر سازها ممکن است با اندکی محدودیت مواجه گردید. اغلب اساتید ساز شورانگیز به عنوان نوازنده شورانگیز در گروه نوازی ها و یا تکنوازی های شورانگیز فعالیت دارند.

اساتید نامبرده

علی تجویدی :آهنگساز، پژوهشگر، نویسنده و نوازنده برجسته ویولن و سه تار و اهل ایران بود.
ابراهیم قنبری مهر : سازنده برجسته سازهای ایرانی و از هنرجویان استاد ابوالحسن صبا بود.
حسین علیزاده : ایشان آهنگساز، پژوهشگر و نوازنده تار و سه تار ایرانی می باشد. 

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید