سرنا(سورنا)

ساز سرنا

تاریخچه ساز سرنا، در ایران به دوره هخامنشیان و ساسانیان باز می گردد و براساس شواهد موجود “پادشاه جمشید” مخترع ساز سرنا، بوده است. در دوره ساسانیان نیز براساس آثار باستانی، ساز کرنا، به طور ثابت وجود داشته است. بطور کلی در این دو دوره ساز سرنا، از هند تا آفریقا و یونان نیز رواج یافته است. این ساز که یک ساز بادی می باشد. جزء سازهای باستانی ایران به شمار می آید. نخستین بار در خراسان و سیستان و بلوچستان و همینطور دزفول و نواحی همچون بختیاری نوای ساز سرنا به گوش رسید.

ویژگی‎‌های ساز سرنا

جنس ساز سرنا از چوب می باشد و اجزای ساز سرنا عبارتند از :

 1. قمیش
 2. بدنه ساز
 3. سوراخ های تعبیه شده روی ساز

اجزای ساز سرنا

قمیش (سرنا سازی دوزبانه است)
بدنه ساز : بدنه ای مخروطی شکل با جنس چوب شمشاد، گردو، آزاد، گاها توت است. زمانی که سازنده سرنا به ساخت سرنا با چوب شمشاد می پردازد سبب صدادهی بهتری در آن می گردد که اغلب اساتید به دنبال همین شفافیت صدا هستند. بنابراین اولین انتخاب شما در خرید سرنا می تواند توجه به جنس چوب آن باشد. 6 تا 7 سوراخ : این سوراخ را بر روی سرنا قرار دارد که در زیر و بمی اصوات نقش موثری دارند.

سرنا و دهل

معمولا صدای ساز سرنا با ساز “دهل” نوای دلنشینی را ایجاد می نماید که موسیقی برخواسته از این دو ساز در کنار هم طرفداران زیادی دارند. سرنا با نام های دیگری هم شناخته می شود. در گذشته نام “کَرنا“هم به آن تعلق داشت که امروزه نیز همچنان رواج دارد. همچنین سورنا و سورنای دیگر نام هایی است که شاعران نیز در اشعار خود از آن یاد کرده اند.

سرنا لرستان و بختیاری

تکنوازی ساز کرنا معمولا در برخی نواحی با سرنا کوتاه (همچون لرستان) و در برخی نواحی با سرنا بلند (بختیاری) انجام می شود. سرنا کوتاه صدایی زیرتر دارد. امروز در زمینه آموزش سرنا نوازی اساتید زیادی در سراسر خاورمیانه مشغول به فعالیت هستند.

نوازندگان سرنا

علی اکبر مهدی پور دهکردی : یکی از نوازندگان برجسته سرنا که “نوروزنامه” یا همان موسیقی که همه در هنگام تحویل سال نو می‌شنویم و با آن آشنا هستیم از آثار هنری این استاد فرهیخته است.
رضا مریدی : از نوازندگان موسیقی لری و اهل نورآباد بود.
شاه میرزا مرادی : محمد مرادی ملقب به “شاه میرزا مرادی” که اهل درود – لرستان بوده است.

معرفی کتاب

پکیج های آموزشی ساز سرنا و انواع کتاب آموزش سرنا در بازار وجود دارند که می‌توانند سبب آشنایی شما با این ساز و تکنیک های مربوطه آن گردد. کتاب شیوه سرنانوازی به تالیف “احسان عبدی پور” از جمله کتبی است که نواختن سرنا بصورت آکادمیک را شرح داده و این هنرمند لرستانی با تفحص در سرنانوازی لرستان تصمیم بر نشر این مطالب ارزنده داشته است. 

دونوازی استاد احسان عبدی پور و استاد بابک پیمانی

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید