واگنر

New Page 1

توبای واگنر
از جمله سازهایی که نزدیک به ساز هورن(کُر) می باشد "توبای واگنر" است.
توبای واگنر (Wagner Tuba) یا (Bayreuth Tuba) برخلاف نامش از خانواده ساز توبا نمی باشد و صدای توبای واگنر، صدایی بین هورن و توبا می باشد. جنس توبای واگنر از فلزهایی مانند برنج بوده و در دسته سازهای برنجی بادی قرار می گیرد.
توبای واگنر در دسته سازهای انتقالی قرار می گیرد و از انواع توبای واگنر می توان به "سی بمل" و "فا" اشاره نمود.
بیشترین کاربرد توبای واگنر در اجراهای عظیم و پر سر و صدای اپرا بوده است.
 

New Page 1

سازنده توبای واگنر
در سال های 1833 تا 1882 فردی با ملیت آلمانی و با نام "ویلهلم ریشارد واگنر" برای نخستین بار ساز توبای واگنر را جهت اجرای اپراهای عظیم خود مانند : دوره اپراهای حلقه نیبلونگ که یکی از مهم ترین آثار او می باشد، خلق نمود.
ریشارد واگنر در موسیقی کلاسیک اروپا و نوآوری در آن به ویژه برای آهنگسازان بعد از خود تاثیرات مثبت و قابل توجهی برجای گذاشت و با استفاده از فواصل نامطبوع و گام های کروماتیک در آثارش، به نوعی پیشگام در موسیقی مدرن اروپا به شمار می آید. همچنین او آهنگساز، نظریه پرداز موسیقی، مقاله نویس آلمانی، رهبر ارکستر بوده است و هم دوره با فردریش نیچه و دوست صمیمی او بود. علت دیگر نام گذاری ساز واگنر به توبای بایرویت، اجرای اپرای "دوره اپراهای حلقه نیبلونگ" در شهر بایرویت : شهری در بایرن آلمان و پایتخت فرانکونیا بوده است.
 

New Page 2

پس از ریشارد واگنر نیز آهنگسازان زیادی شروع به نوشتن آثار موسیقی برای ساز توبای واگنر پرداختند که برخی از آن ها عبارتند از :

1.آنتون بروکنر (نوازنده ارگ و آهنگساز دوره پسارمانتیک)

New Page 2

2.ریچارد اشتراوس (رهبر ارکستر و آهنگساز آلمانی اهل مونیخ)

New Page 2

3. ایگور فئودورویچ استراوینسکی (آهنگساز روس که یکی از تاثرگذارترین افراد در قرن 20 محسوب می گردد)

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید