واگنر

توبای واگنر

از جمله سازهایی که نزدیک به ساز هورن، یا همان کُر، می‌باشد توبای واگنر، است. توبای واگنر، (Wagner Tuba) یا (Bayreuth Tuba) برخلاف نامش از خانواده ساز توبا نمی باشد. صدای توبای واگنر، صدایی بین هورن و توبا می باشد. جنس توبای واگنر، از فلزهایی مانند برنج بوده و در دسته سازهای برنجی بادی قرار می گیرد. توبای واگنر، در دسته سازهای انتقالی قرار می گیرد و از انواع توبای واگنر می توان به “سی بمل” و “فا” اشاره نمود. بیشترین کاربرد توبای واگنر در اجراهای عظیم و پر سر و صدای اپرا بوده است. 

سازنده توبای واگنر

در سال های 1833 تا 1882 فردی با ملیت آلمانی و با نام “ویلهلم ریشارد واگنر” برای نخستین بار ساز توبای واگنر را جهت اجرای اپراهای عظیم خود مانند : دوره اپراهای حلقه نیبلونگ که یکی از مهم ترین آثار او می باشد، خلق نمود. ریشارد واگنر، در موسیقی کلاسیک اروپا و نوآوری در آن به ویژه برای آهنگسازان بعد از خود تاثیرات مثبت و قابل توجهی برجای گذاشت و با استفاده از فواصل نامطبوع و گام های کروماتیک در آثارش، به نوعی پیشگام در موسیقی مدرن اروپا به شمار می‌آید.

ریشارد واگنر

او آهنگساز، نظریه پرداز موسیقی، مقاله نویس آلمانی، رهبر ارکستر بوده است و هم دوره با فردریش نیچه و دوست صمیمی او بود. علت دیگر نام گذاری ساز واگنر به توبای بایرویت، اجرای اپرای “دوره اپراهای حلقه نیبلونگ” در شهر بایرویت : شهری در بایرن آلمان و پایتخت فرانکونیا بوده است.

پس از ریشارد واگنر نیز آهنگسازان زیادی شروع به نوشتن آثار موسیقی برای ساز توبای واگنر پرداختند که برخی از آن ها عبارتند از :

آنتون بروکنر

(نوازنده ارگ و آهنگساز دوره پسارمانتیک)

ریچارد اشتراوس

(رهبر ارکستر و آهنگساز آلمانی اهل مونیخ)

ایگور فئودورویچ استراوینسکی

(آهنگساز روس که یکی از تاثرگذارترین افراد در قرن 20 محسوب می‌گردد)

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید