بالالایکا

بالالایکا (Balalaika)

ساز بالالایکا، جزء سازهای زهی مضرابی است و اگرچه صدای بالالایکا، پایداری زیادی ندارد اما بسیار دلنشین است و جنس بالالایکا، از چوب می باشد. ساز بالالایکا، سازی مثلثی شکل است که دارای دسته ای بلند می باشد و برای اجرای قطعات مختلف می بایست کوک بالالایکا، را تغییر داد. . آهنگ بالالایکا غالبا در موسیقی ها و رقص های محلی روسی کاربرد داشته است.  یکی از سازهای سنتی و کهن روسی می باشد که دارای سه سیم و گاها شش سیم جفت و 3 گوشی جهت تنظیم کوک بالالایکا است.

بالالایکا

از انواع بالالایکا از لحاظ اندازه می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1. پیکولو بالالایکا
2. پریما بالالایکا
3. سکوندا بالالایکا
4. آلتو بالالایکا
5. باس بالالایکا
6. کنتراباس بالالایکا

انواع بالالایکا

اجزای بالالایکا

در تصویر مقابل می توانید بخش های مختلف تشکیل دهنده ساز بالالایکا، را مشاهده نمایید. کاسه طنینی، دسته ساز، شیطانک، سیم ها، گوشی ها، پرده، خرک، سوراخ صدا از جمله اجزای تشکیل دهنده ساز بالالایکا، می باشد. 

اجزای بالالایکا

پریما و پیکولو

از رایج ترین نوع این ساز ” بالالایکا پریما ” و نادرترین آن ” بالالایکا پیکولو ” است. بالالایکا پریما از جنس چوب صنوبر و افرا می باشد.
در نوع کنتراباس به دلیل بزرگی اندازه این ساز معمولا نوازندگان آن از کفش های چرمی پاشنه دار یا بوت های بلند استفاده می نمایند. همچنین این سازها دارای مضراب چرمی است که از آن استفاده می گردد.

نواختن بالالایکا

مهم ترین انگشتان در نواختن بالالایکا در ابتدا شست و بعد انگشت اشاره می باشد.
امروزه می توان گفت که بالالایکای مدرن ترکیبی از موسیقی کلاسیک، پاپ، فولک می باشد. کوک بالالایکا معمولا از سیم پایین به بالا A,E,E می باشد.

معمولا جنس سیم های بالالایکا : دو سیم E از جنس سیم نایلونی و سیم A از جنس فلزی است. 

دانلود آهنگ ساز بالالایکا

دانلود آهنگ شاد بالالایکا

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید