ابوا

ساز ابوا

ساز ابوا، در گروه سازهای بادی چوبی، و قمیشی قرار می گیرد و این ساز در سده 17 میلادی در فرانسه و در دوره باروک، از سازی به نام شاوم، پدید آمد. این ساز در گام های ابتدایی دارای 2 کلید بود. ساز ابوا، در اصل سازی کلاسیک و غربی می باشد که در ارکسترها حضور دارد و اغلب به دلیل کوک ابوا که بسیار دقیق می باشد، تمامی سازها نیز کوک اولیه خود را از ساز ابوا، دریافت می نمایند.

ساز ابوا و صوت

معمولا نت های ابوا بر مبنای “کلید سل” می باشند. نواختن ابوا نسبت به سایر سازها از جمله کلارینت و فلوت پیچیده تر و فراگیری دوره آموزش ابوا  نیز طولانی تر خواهد بود. محدوده صوتی ابوا در حدود 3 اُکتاو می باشد.  

ابوا
ساز ابوا

کنسرتو ابوا

از نوابغ تاریخ موسیقی کسانی چون موتسارت و باخ و رهبر ارکستر آلمانی به نام ریشارد اشتراوس در زمینه ساز ابوا، کنسرتو هایی نوشته اند.
کنسرتو : قطعه موسیقی که در آن فردی نوازنده اصلی بوده و سایر ارکستر جهت همراهی او گرد هم آمده اند و معمولا این قطعه موسیقی در 3 موومان تنظیم می گردد.

یوسف لطیف

اولین فردی که در موسیقی جاز پای ساز ابوا، را باز نمود “یوسف لطیف” بود که خود نیز اولین تکنوازی جاز با ابوا را اجزا نمود.
یوسف لطیف دکتری موسیقی و آهنگساز و نوازنده امریکایی بود که به جهت تلفیق موسیقی شرقی و جاز برنده جایزه گرمی شد. 

ساز ابوا
یوسف لطیف

نوازندگان ابوا

از جمله نوازندگان ساز ابوا، که برخی از آن ها خود جزء اساتید ابوا نیز بوده اند می توان چنین نام برد :

 • اوژن ایزوتوف
 • آلبرخت مایر
 • یوسف لطیف
 • الن دووا
 • هاینز هالیگر
 • کاترین نیدلمن
 • جنیفر پاول
 • جو والش

و . . .
 

ابوا ساز

هم نوازی ابوا با دیگر ساز ها

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید