فلوگل هورن

فلوگل هورن (Flugelhorn)

فلوگل هورن، در دسته سازهای بادی قرار دارد و جنس فلوگل هورن، از آلیاژ برنج است. می توان فلوگل هورن را از اعضای خانواده شیپور و کورنت دانست. البته صدای فلوگل هورن، از صدای کورنت پخته تر و گرم تر می باشد. معنی فلوگل هورن “شیپور جناحی” می باشد که در زبان آلمانی معنای فلوگل “بال” است. به اعتقاد عموم، این ساز در جنگ ها و برای فراخوانی جناح هر سپاه مورد استفاده قرار می گرفته است.

مایلز دیویس

نخستین بار مایلز دیویس، موسیقی دان برجسته سبک جاز که تاثیر زیادی به ویژه از جنگ جهانی دوم در این سبک ایفا نمود در آلبوم (Miles Ahead)  خود فلوگل هورن را بکار برد. مایلز دیویس، فردی بود که می‌توان تمامی پیشرفت‌های موسیقی جاز پس از جنگ جهانی دوم را به او، این آهنگساز و نوازنده امریکایی نسبت داد.

کوک فلوگل هورن

معمولا کوک فلوگل هورن در “سی بمل” و گاهی در “دو” نیز تنظیم می گردد. ساز فلوگل هورن، نخستین بار در آلمان کشف شد. نخستین نسخه این ساز در سال 1828 در برلین و توسط “هنریش استولزل” ساخته و پرداخته شد. (مخترع ساز فلوگل هورن)

ساختمان فلوگل هورن شامل 3 دریچه پیستونی بوده که توسط انگشتان نوازنده بکار گرفته می شوند. البته انواع فلوگل هورن مدرن هم با 4 دریچه وجود دارد.

نوازندگان فلوگل هورن

از جمله نوازندگان پیشین و ماهر اروپایی در زمینه نواختن فلوگل هورن، می‌توان به افراد زیر به عنوان نمونه اشاره نمود:

 • فردیه هابارد
 • تام براون
 • لی مورگان
 • بیل دیکسون
 • آرترو ساندووال

و …

صدای فلوگل هورن

همانطور که اشاره شد صدای فلوگل هورن، صدایی پخته و گرم است. بسته به آنکه این ساز به خانواده شیپور و کورنت تعلق دارد، بنابراین صدای فلوگل هورن، مشابه با صدای شیپور و کورنت با در نظر داشتن تفاوت‌هایی در آن‌ها است. در اینجا می‌توانید نمونه‌ای از صدای این ساز را بشنوید.

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید