سینث سایزر

سینث سایزر یا سینتی سایزر

سینتی سایزر چیست؟

دستگاه سینتی سایزر یکی از آلات موسیقیایی است که به رقم داشتن کلاویه های پیانویی مانند در زمره سازهای کیبورد قرار گرفته است. می توان گفت که کیبورد سینتی سایزر، کیبوردی بین پیانو و ارگ را دارد.

مخترع سینتی سایزر
*مخترع سینث سایزر موگ*

این ساز نخستین بار در سال 1876 توسط فردی به نام “الیشا گری” که مهندس برق امریکایی بوده و شرکت تولیدات الکتریکی امریکایی را نیز تاسیس نمود، اختراع گردید. پس از گذشت مدتی “دکتر رابرت آرتور موگ” نسخه کامل تر سینث سایزر را اختراع نمود که منجر به تحولی در صنعت موسیقی الکترونیک شده و او را با عنوان مخترع سینث سایزر موگ شناختند. پیش تر خود او یکی از پیشروهای موسیقی الکترونیک در امریکا بود. اختراع او سبب تحولی شگرف در ساخت سینتی سایزر (یا همان ساخت سینث سایزر) ها شد و به گونه ای که سال ها بعد در آلبوم “باخ روزآمد” توسط “وندی کارلوس” (موسیقی دان و آهنگساز امریکایی) موسیقی های برخاسته از سینث سایزر ها به نمایش گذاشته شد و همین امر سبب محبوبیت و تثبیت جایگاه این موسیقی و دستگاه گردید.

الیشا گری
3-800x800
انواع سینتی سایزر

سینث سایزرها به رقم تفاوت در نحوه ایجاد سیگنال های الکتریکی که این تفاوت سبب ایجاد انواع صداها می گردد، به مدل های گوناگونی تفکیک می شوند. از جمله انواع سینث سایزر بر اساس صدا و فرکانس عبارتند از :

1.سینث سایزرهای افزاینده و یا کاهنده

2.سینث سایزرهای جدول امواج

3.سینث سایزرهای فرکانس تلفیق

4.سینث سایزرهای قالب سازی فیزیکی

5.سینث سایزرهای سمپل پایه

تاریخچه

در اوایل دهه 1980 میلادی، کمپانی یاماها با تولید و عرضه برخی سینتی سایزرها سبب رواج انواع سینتی سایزر دیجیتال در بازار شد.در انتخاب و خرید سینتی سایزر، توجه به سلیقه و صدا و کاربرد این دستگاه حائز اهمیت می باشد و انتخاب بهترین سینتی سایزر می تواند رابطه مستقیمی با نوع استفاده از آن در سبک های متفاوت داشته باشد. بعد ها کمپانی های دیگری نیز به این عرصه ورود نمودند که نمونه هایی از این مدل ها را می توان در سری ساخت سینتی سایزر رولند و سینتی سایزر کاسیو و سینتی سایزر کرگ و سایر برندها ملاحظه نمود. امروزه در اغلب سینتی سایزرها، امکان تقویت سیگنال ها و کنترل حجم اصوات به وسیله امپلی فایر وجود دارد.

سایر مدل های سینتی سایزر

سینتی سایزر آنالوگ، سینتی سایزر دیجیتال، سینتی سایزر آنالوگ هیبریدی و دیجیتال، سینتی سایزر آنالوگ مجازی نیز از انواع سینتی سایزرهایی هستند که در نحوه خلق صوت با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال: یک سینتی سایزر آنالوگ به ترکیب مدارهای توسط ولتاژ  کنترل شونده را ترکیب می نماید. همچنین در سینتی سایزرهای دیجیتال، جریان سیگنال دیجیتال می باشد.

صدای سینتی سایزر

سینتی سایزرها دارای طیف گسترده و پیچیده ای از فرکانس ها و صداها هستند. اگر بخواهیم صداهای این دستگاه موسیقیایی را تفکیک نماییم، به راحتی می توانیم از تولید صداهایی مشابه صداهای انسانی، صداهای طبیعی و طبیعت، صداهای حیوانات و حتی سایر نواهایی که تاکنون ممکنه آن ها را نشنیده و لمس نکرده باشیم، نام ببریم. جالب است بدانیم که هریک از این صداها دارای طنین و بسامد، طول موج، دامنه مختص خود بوده و در سرعت های متفاوتی هستند که نهایتا می توانند توسط دستگاه سینث سایزرها با یکدیگر ادغام گردند. مجموعه ای از همین ویژگی ها، می تواند یکی از مهم ترین دلایل تفاوت سینتی سایزر با کیبورد قرار گیرد.

ماژول سینتی سایزر

همانطور که در بحث های قبل بیان گردید، سینتی سایزرها توانایی تولید انواع متفاوتی از صداها را دارند که برخی از آن ها ملموس و شنیده شده و برخی حتی غیرواقعی و کاملا جدید هستند. دلیل علمی تولید این حجم صداهای متفاوت این است که در اصل سینتی سایزرها ماژول هایی هستند که قابلیت پردازش و ساخت انواع صداها در اشکال گوناگون را دارند. بکارگیری درست برخی از این ماژول هاست که می تواند سبب تولید صداهایی گردد که حتی امکان وجود آن ها در دنیای واقعی وجود ندارد. بنابراین می توان از این دستگاه ها به عنوان پالت رنگ نقاشی نوازندگان، آهنگسازان و تنظیم کنندگان یاد کرد.

نوازنده سینتی سایزر

کیتارو” نوازنده به نام و زبردست ژاپنی که به عنوان یکی از بزرگ ترین و بهترین نوازندگان سینتی سایزر در دنیا شناخته شده است و در بیشتر آهنگ های خود از این ساز استفاده نموده است. نام اصلی او : ماسانوری تاکاهاشی می باشد که به رقم جایگاه ویژه هنری او در زمینه آهنگسازی و نوازندگی، به او لقب کیتارو داده شد.

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید