ساز بادی

سازهای بادی

سازهای بادی، یکی دیگر از سازهای قدیمی ساخته شده به دست بشر است. می‌توان پیدایش این گروه سازها را ناشی از دمیدن انسان‌ها در درختان خالی، شاخ حیوانات شکارشده، برگ ها، و مخروط‌ها دانست. در ابتدا صداهای بلند و بوقی مانند از این عوامل برمی‌خاست که نهایتا با گذر زمان این صداها و این ابزارهای دست ساز پرورش و تحول یافتند. بنابراین قدمت خلق سازهای بادی طولانی مدت و قابل توجه است. برخی سازهای بادی را با نام سازهای هواصدا، نیز تلقی می‌نمایند.

اجزای سازهای بادی

معمولا هر ساز بادی، دارای یک لوله جهت ورود و خروج صدا، کلیدهایی جهت فشردن و تنظیم نت ها و برخاستن تن مورد نظر، و همچنین دهانی یا زبانه خاصی می‌باشد. در حقیقت می‌توان با دمیدن هوا از طریق زبانه یا دهانی به داخل بدنه ساز، این هوای دمیده شده را با ابزارهای کوچک تعبیه شده در آن، فرم و صیقل نمود تا در اثر ارتعاش و به صدا درآمدن آن‌ در اجزای ساز بادی، به صدای دلخواه و مورد نظر نوازنده ساز بادی دست یافت.

جنس ساز بادی

معمولا جنس سازهای بادی، به دو نوع کلی تقسیم بندی می‌شود:

1.سازهای بادی برنجی

2.سازهای بادی چوبی

تشخیص جنس ساز بادی

اگرچه برخی از این سازهای بادی در انواع پلاستیکی و فلزی هم ساخته و پرداخته می‌شوند، اما دو نوع اصلی و شناخته شده این ساز برنجی و چوبی هستند. باید توجه نمود که دسته بندی جنس ساز بادی، صرفا براساس جنس پیکره ساز نمی‌باشد. عامل مورد توجه در دسته بندی آن‌ها براساس جنسشان، با توجه به صدا و تنالیته ساز است که تفکیک می‌گردند.

نمونه

به عنوان مثال: فلوت ریکوردر سازی بادی است. در گذشته اغلب از چوب ساخته می‌شده است. حتی امروزه در دسته سازهای بادی چوبی قرار دارد. این در حالی است که نوع پلاستیکی این ساز در بازار عرضه می‌شود و برای آموزش به کودکان حرف اول را می‌زند. یا ساکسوفون که در دسته سازهای بادی چوبی قرار دارد. در حالی که این ساز از جنس برنج می‌باشد.

نت ساز بادی

معمولا سازهای بادی را در رده سازهای انتقالی، می‌شمارند. این بدین معناست که نت نوشته شده برای این سازها با اجرای نت‌ها متفاوت است و معمولا صدای حاصل از اجرای نت ها کمی زیرتر و یا بم‌تر از نت نوشته شده می‌باشد.

نواختن ساز بادی

یکی از اساسی‌ترین اصولی که در نواختن سازهای بادی ملاک می‌باشد، نحوه تنفس‌گیری و حفظ نفس در زمان دمیدن در ساز می‌باشد. این اصلی پایه‌ای و مهم است که به ویژه نوازندگان ساز بادی در ابتدای مسیر خود می بایست فراگیرند.

نوازندگان ساز بادی

نوازندگان سازهای بادی، هم در داخل کشور و هم در سطح جهان بسیارند و در تمامی ژانرهای موسیقی و انواع سازهای بادی فعالیت دارند. در اینجا نی‌کده قصد دارد نام تعدادی از نوازندگان را نام ببرد که در ایران نیز بر روی صحنه رفته‌اند. چه بسی خوانندگان عزیز و محترم نی‌کده نام آن‌ها را نیز شنیده باشند.

 • فرانچسکو کافیسو
 • هاکن کورنستاد
 • آندرس هاگبرگ
 • آدام پیرونچیک
 • مونا مطبوع ریاحی
 • مارکوس اشتوکهاوزن
 • کلاوس گزینگ

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید