آکوردئون

آکاردئون یا آکوردئون (Accordion)

یکی از سازهای بادی شستی دار که شامل دو بخش به هم متصل شده می باشد و مورب و مستطیل شکل است و از لحاظ ظاهر شبیه فانوس است و با نام آکوردئون و فرم رایج تر آن آکاردئون شناخته شده است. نام این ساز در گذشته هارمونیکا بوده است که نامی یونانی و مشتق از نام هارمونی(به معنای وحدت و هماهنگی و تناسب) است. خاستگاه آکاردئون اروپا و ساز آکاردئون سازی آلمانی می باشد که در اوایل قرن 19 میلادی (سال های 1801-1900) ساخته و پرداخته شده است و با رفت و آمدهای تجار به کشورهای متعددی وارد و مورد استقبال مردم امریکای جنوبی، امریکای شمالی، روسیه قرار گرفت و امروزه نیز این ساز به حسن لطافت و زیبایی خود جایگاه خاصی دارد. نوازنده آکاردئون(نوازنده آکوردئون) را با نام “آکوردئونیست” می شناسند. اما خالق آکاردئون فردی امریکایی به نام Cyrill Demian می باشد که گفته می شود نخستین بار این ساز را در 23 می 1829 ساخته و نیز این ساز در “وین” شکوفا گشت.

انواع آکاردئون

از لحاظ سبک نوازندگی آکاردئون و همینطور از لحاظ ظاهر این ساز را در 3 دسته :

§         آکاردئون دیاتونیک

§         آکاردئون کروماتیک

§         آکاردئون پیانو

قرار می گیرد که هریک از موارد نامبرده ویژگی های مجزا و منحصر به فرد خود را دارند.

آکاردئون دیاتونیک
این نوع از آکاردئون معمولا در سمت چپ خود دارای 2 و یا 4 دکمه می باشد که مرتبط به باس یا پیانو بوده و با دکمه های ملودی کوک می شوند. در سمت چپ انواع آکورد وجود دارد. در سمت راست دارای یک، دو و یا سه ردیف دکمه هستند که هریک توسط یک کلید خاص کوک می شوند. خود آکاردئون دیاتونیک دارای انواع متنوعی می باشد.

آکاردئون کروماتیک
در سمت راست این ساز 3 تا 5 ردیف دکمه وجود دارد که هریک از آن ها روی نت خاصی کوک می شوند. نواختن آکاردئون کروماتیک در تمامی گام ها امکان پذیر بوده و هر نت بسته به حالت طبیعی آن و یا تغییرات در نت قابلیت اجرا را دارد. سمت چپ این نوع ساز نیز انواع آکورد وجود دارد.

آکاردئون پیانو
یکی از محبوب ترین و رایج ترین انواع آکاردئون می باشد که در سمت راست آن کیبوردی مشابه ساز پیانو وجود دارد و در سمت چپ آن بین 120-8 دکمه آکورد وجود دارد. “لارنی ولک” و یانکونیک” از جمله کسانی بودند که در گسترش و محبوبیت این ساز نقش بسزایی داشته اند.

دانستنی های آکاردئون
در بحث آموزش آکاردئون نوازی مواردی وجود دارد که می بایست به آن ها توجه نمود. از جمله قبل از فراگیری هرگونه آموزش آکاردئون می بایست از میزان علاقه مندی خود به این ساز مطمئن شده و سپس معلم آکاردئون مناسب خود را انتخاب نمایید. جدا از این مورد استاد آکاردئون نیز می بایست میزان استعداد شما را سنجیده و در صورت عدم توانایی حتما در اولین قدم و بدون استارت کلاس های آموزشی آکاردئون شما را آگاه نماید. پس از نتیجه مثبت میزان علاقه مندی و استعداد شما در این حیطه نوبت به خرید آکاردئون می رسد. نی کده توصیه می کند که پس از انتخاب استاد خود با رهنمود ها و پیشنهادات او که براساس تجربه شکل گرفته است می توانید به تهیه ساز خود بپردازید. معمولا بهترین مارک آکاردئون به آکاردئون های ساخت اروپای شرقی و آلمان که از نظر کیفیت و هزینه بالاتر هستند تعلق دارد. (همانند هوهنر و رولند). معمولا مدت زمان یادگیری آکاردئون بین 2 تا 3 سال می باشد که هنرجو بتواند بر ساز خود تسلط کافی را یافته و به نواختن آکوردئون و فراگیری انواع کتاب نت آکاردئون بپردازد. کتاب خودآموز آکاردئون و یا برنامه های آموزشی آکاردئون و تمرین زیاد نیز می تواند در پیشرفت سریع شما نقش داشته باشد. سن مناسب برای شروع فراگیری این ساز از 8 سالگی می باشد.

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09913626212
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید