ویولا (آلتو)

ویولن آلتو (ویولا) – Viola

ساز ویولا چیست؟

شاید برای شما این سوال مطرح شده باشد که ویولن آلتو، چیست ؟

ویولا، (Viola) یا همان آلتو، دومین ساز از گروه ساز های زهی، که از لحاظ اندازه کمی از ویولون بزرگ تر می باشد و سازی ما بین ویولون و ویولنسل است. طول ساز آلتو، به میزان 5 سانتی متر از ویولن بیشتر بوده و به همین جهت صدای ساز ویولا بم تر و حجیم تر از ویولون است. ساز ویولن آلتو موسیقی های دل انگیزی را پدید می آورد و تنها نیازمند توانایی نوازنده در ژوست بودن جایگزاری انگشتان و حس اوست. جهت ویولن آلتو نوازی بهتر است بدانید که کوک آلتو، (کوک ساز ویولا) به ترتیب : از سیم زیر تا سیم بم “لا” ، “ر” ، “سل” ، “دو” می باشند. این ساز بیشتر از ویولون برای همراهی قطعات مورد استفاده قرار می گیرد و سازی با “صدای درونی” می باشد.

ساز ویولا
ساز ویولا

ویولا داگامبا

از دیگر اعضای سازهای زهی، ساز ویولا داگامبا (viola da gamba) می باشد. از لحاظ اندازه کمی بزرگتر از ویولن آلتو، بوده و برای نواختن می بایست مابین دو زانو فیکس گردد. معمولا با نام های ویول و ویولای زانویی نیز مطرح می گردد. دارای 6سیم است که با فاصله چهارم کوک می شود و پیشینه آن به قرن پانزدهم در کشور اسپانیا باز می گردد.  بیشترین کاربرد آن مربوط به دوره رنسانس و باروک است.

ویولا دآمور

یکی دیگر از اعضای این خانواده ساز ویولا دآمور، دامور (Viola d’amore) می باشد که معمولا دارای 12 یا 14 سیم است که به دو گروه تقسیم می گردد که گروه اول از روی فینگربرد رد شده و گروه دوم از زیر آن عبور می کند و وظیفه سیم های گروه دوم تنها جهت رزونانس لرزش سیم های گروه اول و افزایش شفافیت در صدادهی آنها است. این دو گروه از سیم ها در از نظر اندازه یکسان و از لحاظ قطر با یکدیگر متفاوت هستند.

ویولا
ساز ویولا دآمور

  نی کده
  موسیقی، هنری مقدس است و بایستی نگاهی ویژه به آن داشت. هنر موسیقی، تلفیقی از دانش، اندیشه و فطرت خداداد است. گروه فرهنگی هنری نی کده با هدف گرد آوردن هنرمندان و با توجهی به خاص به این موضوع جهت اعتلای هرچه بیشتر هنر اول در این مرز و بوم، در صدد است تا تمامی توان خود را در جذب اساتید و هنرمندانی که سال ها خاک این هنر را سرمه چشمانشان کرده اند و اکنون بنا به دلایلی از این عرصه کنار رفته اند را جذب و مرزهای دانش موسیقیایی که سالها در اذهان این اساتید نقش بسته را نسل به نسل منتقل کند

  آدرس
  .....
  تلفن:
  09190000000
  ایمیل
  info@neykade.com
  سبد خرید